3-12-2010 19:16
wyborca: dlaczego Pan nie zwrócił się o poparcie do przegranych kandydatów ?

Zwracam się o poparcie do wyborców, to Państwa głosy są decydujące o wyniku wyborów, a nie wskazania i układy.


03-12-2010 18:09
wyborca69: Pisze Pan , że potrzebne są zmiany, rozwój itp., czy wie Pan jaki jest budżet gminy? W jaki sposób Pan dokona ściągnięcia inwestorów itp.?

Tak, wiem jaki jest budżet Gminy. W obecnym roku deficyt wynosi 3873592 zł i ma zostać pokryty kredytem w wysokości 1350000zł i nadwyżką z lat ubiegłych (w skrócie pieniędzmi ze sprzedaży ośrodka "Kodak"). Przewidywany udział długu w dochodach na koniec 2010 roku to 11,13% (przy granicznych 15); łączna kwota długu na koniec roku to 1415000 złotych.
Żeby ściągnąć inwestorów należy przygotować dla nich przestrzeń, w której można inwestować. Do Gminy, gdzie jednym z głównych problemów jest spór o ogrodzenie plebanii nie przyjedzie nawet najbardziej zdesperowany inwestor. Oferuję normalność, więc i szansę na to, że zajmę się pilniejszymi sprawami niż zamiany działki budowlanej i "drogi" na cmentarz.
Podtrzymuję, że zmiany i rozwój są potrzebne.


03-12-2010 18:06
wyborca69: mówi Pan że ma wspaniałą żonę, co Ona zrobiła przez 4 lata dla gminy, bo z treści Pana odpowiedzi będzie współrządziła lub rządziła w niej(gminie)??

Jeśli jest niezrozumiałe to, co napisałem wcześniej, to powtórzę:
Jeśli przyzwyczaił się Pan, w Gminie Jedwabno do praktyki, że to żona Wójta kieruje urzędem, to niestety będzie się musiał Pan odzwyczaić. Swoją drogą zapewniam Pana, że dla mężczyzny mieć za żonę mądrą i piękną kobietę jest powodem do dumy. Proszę przy pierwszej okazji skierować pytanie do Elżbiety.


03-12-2010 18:03
wyborca69: jakie ma Pan doświadczenie w kierowaniu zespołem ludzi na kierowniczym stanowisku

Mam dyplom studiów podyplomowych na Akademii Rolniczej w Poznaniu z zakresu Organizacji i zarządzania w gospodarstwach zarządzających mieniem skarbu państwa. Mogę napisać, że podstawy mam, a praktyka pokazuje, że są tacy, którzy mimo wielu lat "kierowania" robią to po prostu źle.

mieszkaniec: Czy to prawda, że ma Pan umowę do końca roku w nadleśnictwie?

Nieprawda. Moja umowa o pracę zawarta jest na czas nieokreślony. "Na stałe". Pozdrawiam


03-12-2010 09:25
mamusia: Byc może już za pózno na moje pytanie bo zbliża sie cisza wyborcza.Ale chetnie przeczytam odpowiedz tuz po wyborach.Panie Krzysztofie ...chętnie już bym Pana nazwała Panie Wójcie czy wnikliwie sprawdzi Pan kompetencje nauczycielelk w Przedszkolu?Czy mozliwa jest zmana dyrektorki ?

Dziękuję za uznanie, ale w zakresie kompetencji Wójta nie leży sprawdzanie przygotowania zawodowego nauczycielek w przedszkolu. Stanowisko dyrektora jest obsadzane w trybie konkursu co 5 lat.


02-12-2010 20:16
;]: Ja mam pytanie co do organizacji czasu dla młodziezy. Moze cos w GOK'u. A nie tylko ZPiT. To juz jest poprostu nudne i przezyte. Poprostu jakies nowosci w gminie by sie przydały.

Właściwym adresatem pytania są instruktorzy lub dyrekcja GOK. W moim przekonaniu organizacją "czasu dla młodzieży" winni zająć się instruktorzy GOK, niekoniecznie jest to zadanie bezpośrednio dla Wójta, choć dobrze, jeśli Wójt dostrzegałby to i reagował. Proszę spróbować przekazać propozycje nowych działań lub zajęć instruktorom GOK, któraś z tych propozycji może dojdzie do realizacji. Proszę nie umniejszać osiągnięć ZPiT Jedwabno. To naprawdę jest piękna działalność.


02-12-2010 20:10
wyborca: Proszę nie dać się bajerować te osoby ,które w tej chwili piszą większa z nich była na spotkaniu,ale buziulki swojej nie otworzyli.

Staram się odpowiedzieć na każde merytoryczne pytanie, niezależnie od tego, czy dam się zbajerować, czy też nie.


02-12-2010 19:13
jedwabno: Nie mam nic przeciw a nawet jestem za Panem Krzysztofem ale czemu dopiero teraz wyszła taka inicjatywa z pisaniem i odpowiedziami na TEJ stronie ,czemu nikt wcześniej nie wpadł na to ,szkoda że inni wyborcy nie mogli się wypowiedzieć i odpowiedzieć na nasze pytania..serdecznie pozdrawiam

Dziękuję, do debaty z kontrkandydatem nie doszło. Trudno. Była propozycja ze strony Pani redaktor z Naszego Mazura zorganizowania takiego spotkania, ale kontrkandydat nie stanął na wysokości zadania.
Dziś od północy trwać będzie cisza przedwyborcza, więc postaram się wykorzystać pozostały czas i odpowiedzieć na zadawane przez Państwa pytania. Pozdrawiam.


02-12-2010 18:32
:): Co byś pan chciał zmienic dla polskiej wsi ?

:) to jest to bajerowanie, o którym napisał "wyborca"?


02-12-2010 18:04
?: Co pan myśli o Zespole Pieśni i Tańca Jedwabno? O ludziach, którzy go tworzą i kierują. Czy jest dla nas miejsce w Pańskiej gminie?

Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno to wyjątkowa inicjatywa i wyjątkowi ludzie. Wszystkich, którzy tworzą zespół nie znam, ale zawsze znajdą w moich oczach uznanie i szacunek za to co robią. Mało jest w tej Gminie przykładów tak dobrej działalności, która przetrwała tyle już lat i różnych prób. Zawsze będzie miejsce na taką działalność i to w każdej Gminie. Gratuluję wydania książki o ZPiT Jedwabno. Pozdrawiam


02-12-2010 16:54
Admin Iza do :) i Wiera: Informuję, że odpowiedzi na pytania Pan Krzysztof przesyła NA BIEŻĄCO! Za to kiedy będą one umieszczone odpowiadają ADMINISTRATORZY i nasze możliwości czasowe. Proszę nie mieć o to pretensji do Pana Krzysztofa.

Dziękuję.


02-12-2010 16:04
el: Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

02-12-2010 13:12
:-): widze ze pytan jest nawet sporo a pan krzysztof to z odpowiedziami czeka az bedzie juz po wyborach??

02-12-2010 08:55
Wiera: Przepraszam kto z Panem robił ten wywiad?Wygloada na to że sam Pan uzołył sobie wygodne pytania.A teraz jak pytaja pana anonimowi wyborcy to Pan milczy .Mnie interesuje czy zrobi Pan porzadek w gminie z leniwymi pracownikami .Trzy dni juz chodze do gminy i nie moge załatwić swojej sprawy

Proszę o wyrozumiałość, staram się odpowiadać na bieżąco, jednak to administratorzy tej strony poświęcają swój czas na edytowanie i publikację odpowiedzi.


01-12-2010 23:50
watch_yourself: I jeszcze odpowiedź do Katarzyny: decyzję o umiejscowieniu fotoradaru podejmuje Inspekcja Transportu Drogowego, więc prosze nie wymagać działań wykraczających poza kompetencje wójta ;)


01-12-2010 23:38
watch_yourself: Nie skomentuję godnych pożałowania i infantylnych pytań dot. ubioru bądź też źródła finansowania kampanii. Mam jednak pytanie do p. Otulakowskiego: w swoich wypowiedziach dużo mówi pan o zmianach, jakie aspekty działalości ma pan na myśli?

Zmiany o których mówię dotyczą przede wszystkim działalności urzędu. Są to zmiany organizacyjne. Główny kierunek tych zmian prowadzić ma do sprawnie i dobrze działającego urzędu. To urząd jest dla mieszkańców, a nie mieszkańcy dla urzędu. Więc i zmiany polegać będą na prawidłowym uregulowaniu jego pracy. Jak podkreślam, mieszkańcy często pracują poza terenem gminy, dojeżdżają do pracy do Olsztyna, Szczytna, Wielbarka czy Pasymia i nie jest możliwe załatwienie spraw w naszym urzędzie bez wzięcia urlopu, lub zwolnienia z kilku godzin w pracy. Zamierzam tak zorganizować jeden dzień pracy urzędu, aby do godziny 17 urząd był czynny i z pełną obsadą urzędników. Pozwoli to, przynajmniej części mieszkańców dojechać z pracy do Jedwabna i zdążyć do urzędu. Również zmiany dotyczące pracy Wójta - nie będzie tak, że tylko przed wyborami będę "przypominał sobie" o mieszkańcach. Zamierzam prowadzić otwarty dialog z mieszkańcami, na bieżąco reagować i rozwiązywać problemy. (Na pocieszenie urzędnikom - można pracować w przesuniętych godzinach, lub krócej np. w piątek).
Moim zamierzeniem jest też tzw. "punkt informacyjny", w którym będą urzędnicy mający za zadanie pomóc w wypełnianiu wszelkich dokumentów, formularzy, wniosków i druków funkcjonujących w urzędzie. Bardzo istotne ze względu na kończący się okres budżetowy EU 2007-2013 jest wykorzystanie dostępnych środków zewnętrznych. Oprócz "dużych" projektów, inwestycji w oczyszczalnie, wodociągi i kanalizację, dla których wnioski piszą podmioty zewnętrzne, ważne jest wykorzystanie "małych projektów". Planuję utworzenie specjalnej grupy urzędników, którzy mieliby za zadanie pomagać w pisaniu tych mniejszych projektów poszczególnym sołectwom oraz mieszkańcom gminy. Jest to bardzo istotne, tym bardziej, że jako wkład własny może być traktowany na przykład fundusz sołecki.


Autor: zainteresowany / Adres email: jedwabno 01.12.2010
panie otulakowski, kto będzie rządził gminą, pan czy pana żona?

Jeśli przyzwyczaił się Pan w Gminie Jedwabno do praktyki, że to żona Wójta kieruje urzędem, to niestety będzie się musiał Pan odzwyczaić. Swoją drogą zapewniam Pana, że dla mężczyzny mieć za żonę mądrą i piękną kobietę jest powodem do dumy.


01-12-2010 21:40
Alicja: Witam! Czy zamierza Pan raz jeszcze spotkać się z wyborcami??

Na terenie lokali wyborczych zabronione jest prowadzenie kampanii wyborczej, dlatego takie spotkanie na terenie GOK nie jest możliwe. Zapraszam do świetlicy w Szuci w piątek 3 grudnia o 19.
Jak i w jakim kierunku Gmina ma się rozwijać jest w wyłącznej gestii jej mieszkańców, dlatego też spotkania z mieszkańcami będą miały jeszcze większe znaczenie po wyborach i będą regularnie organizowane. W oparciu o wyniki tych spotkań zweryfikowana zostanie strategia rozwoju gminy oraz inne dokumenty planistyczne.


01-12-2010 20:13
Obywatel Świata: Czy to prawda, że ma pan już obsadzone wszystkie stanowiska w urzędzie?

Proszę nie dawać wiary jakimkolwiek plotkom o obsadzaniu stanowisk i zwalnianiu. Nie ma nawet jednej osoby, której obiecałem pracę. To właśnie od tych złych praktyk w zarządzaniu należy odejść. Zmiany, o których mówię na spotkaniach dotyczą organizacji pracy urzędu i administrowaniu majątkiem Gminy.


01-12-2010 18:11 k: Mnie interesuje, kogo Pan widzi na stanowisku dyrektora GOK?
Zwycięzcę konkursu. Dobrego administratora. Osobę, która będzie potrafiła zarządzać Gminnym Ośrodkiem Kultury w taki sposób, aby aktywnie i umiejętnie organizować zajęcia i zachęci jak największą część dzieci i młodzieży oraz dorosłych do korzystania z oferty GOK.


01-12-2010 18:08
ciekawaska: czytając rozporządzenie to specj III nie jest zbyt wysoko zaszeregowany i moje pytanie nie odnosi się do zakresu obowiązków( które w praktyce wykonują inne osoby pracujące w biurze nadleśnictwa pytam o dokonania w ykonane w praktyce bo wiadomo wszytskim iż papier to papier przyjmie wszystko pozdrów

"Jestem w kropce". Tyle mogę napisać. Mam przed sobą zdania, które zarzucają mi kłamstwo, a same są oczerniającymi stwierdzeniami. Tego, co przedstawiłem, nie wykonują w praktyce inne osoby. Ponadto "ciekawska" stwierdza, że papier to papier przyjmie wszystko, więc i moje odpowiedzi niejako z góry są nieprawdziwe. Nic to, proszę oto kilka przykładów z praktyki:
http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_olsztyn/nadl_jedwabno/finanse/publiczne_srodki_zewnetrzne
Obecnie opracowuję wniosek dotyczący oczyszczenia byłego poligonu "Muszaki". Projekt "Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP" znajduje się na liście projektów indywidualnych dla działania 2.2 POIiŚ oraz link do rozporządzenia
http://www.legeo.pl/prawo/rozporzadzenie-ministra-srodowiska-z-dnia-6-czerwca-2000-r-w-sprawie-stanowisk-wymagan-kwalifikacyjnych-zasad-wynagradzania-i-stopni-sluzbowych-sluzby-lesnej-oraz-szczegolowego-trybu-nadawania/?on=2003-02-01


01-12-2010 17:19
wyborca: Dlaczego nie zwrócił się Pan o poparcie do przegranych osób w tych wyborach ?

Uważam, że na "politykę" brakuje miejsca między Czarnym Piecem a Nowym Dworem. Jest dużo do zrobienia. Dlatego zwracam się do mieszkańców, a nie tylko do dwóch kontrkandydatów o poparcie. To mieszkańcy mają w wyborach decydujący głos, a nie "układy i wskazania". Chcę być wójtem dla wszystkich mieszkańców, a nie tylko dla popierających mnie w tych wyborach.


01-12-2010 14:10
Katarzyna: Witam, mam pytanie, czy wreszcie ktoś w Naszej Gminie zainteresuję sie tym aby zainstalowano foto-radar, zwłaszcza przy szkole, tu chodzi o bezpieczeństwo nas i Naszych pociech. Obecny Wójt ten problem zignorował. Pozdrawaim.

Otoczenie szkoły pod względem bezpieczeństwa jest niestety zaniedbane i brak jest konstruktywnych działań zmierzających do jego poprawy. Zacząć należy od porozumienia z GDDKiA Odział Olsztyn. Budowa chodnika do pętli autobusowej, założenie barierek ochronnych przy przejściu i oznaczenie przejścia sygnalizacją świetlną wydają się stanowić absolutne minimum. Dotychczas wycięcie jednego spróchniałego drzewa wiszącego nad przejściem dla dzieci stanowiło nie lada wyzwanie i wycinka była "organizowana" przez niemal rok.


01-12-2010 12:34
wyborca: pytanie do pana otulakowskiego, ile pan zaplacil ludziom robiacym ta strone za propagowanie pana osoby bo wierzyc mi sie nie chce ze robia to bezinteresownie

Proszę z uwagą przeczytać informację zamieszczoną na stronie.
Pozwolę sobie skierować to pytanie do "ludzi robiących tę stronę". ? Ale proszę uwierzyć, że są gotowi zamieścić również pytania i odpowiedzi skierowane do drugiego z kandydatów.


01-12-2010 12:32
wyborca: panie otulakowski dlaczego chce pan zostac wojtem? czy zamierza pan wiecej zarobic na posadzie wojta niz w nadlesnictwie? czy ma pan jeszcze inne marynarki, czy tylko ta jedna? dlaczego pan wzial w swoje skrzydla ludzi niemajacych zadnego pojecia o zarzadzaniu gmina ludzi (radni)?

-"panie otulakowski dlaczego chce pan zostac wojtem?"

Co skłoniło mnie do kandydowania na stanowisko Wójta? Odpowiem, jak odpowiadałem już poprzednio:
Mówiąc krótko, jeżeli ślimaczysz się noga za nogą, a wszyscy wokół biegną, to tak naprawdę nie idziesz do przodu, ale się cofasz. Moja decyzja o kandydowaniu na urząd Wójta wynika właśnie z mojej niezgody na to, abyśmy musieli nadal obserwować jak "świat nam ucieka". Już czas, aby i w Gminie Jedwabno wszystko zaczęło zmieniać się na lepsze, zważywszy, że naprawdę jest co nadrabiać. Nie trzeba rozglądać się daleko, w naszym otoczeniu jest wiele gmin, które przez ostatnie lata, posiadając zdecydowanie mniej atutów osiągnęły bardzo wiele. Abyśmy i my mogli się takimi zdobyczami pochwalić, trzeba jednak w zgodzie, planowo i ciężką pracą dążyć do wspólnego celu. Tego w Jedwabnie nie ma, ja zaś chcę i wiem jak to zmienić. Podobne zdanie do mojego ma wielu dobrych ludzi, którzy gotowi są pracować dla wspólnego dobra. Myślę, że już najwyższy czas, aby ten potencjał wykorzystać i to z dobrym skutkiem dla wszystkich. Często powtarzam, również na spotkaniach z wyborcami, że chciałbym, aby mój syn, gdy dorośnie, możliwość pracy i życia w Jedwabnie rozważał, jako atrakcyjną możliwość, a nie ostatni ze "złych wariantów".

-"czy zamierza pan wiecej zarobic na posadzie wojta niz w nadlesnictwie?"

Zarobki wójta są ustalane przez Radę Gminy i to od decyzji Radnych zależy, czy zarobię więcej, czy mniej niż pracując w nadleśnictwie.

-" dlaczego pan wzial w swoje skrzydla ludzi niemajacych zadnego pojecia o zarzadzaniu gmina ludzi (radni)?"

Rolą radnych jest podejmowanie uchwał, nie bieżące zarządzanie gminą. Cechować ich powinien dobry kontakt ze społecznościami, które reprezentują a nie kwalifikacje administracyjne. Proszę z uwagą przeczytać ustawę o samorządzie terytorialnym, Statut Gminy Jedwabno i regulamin Rady Gminy.
Pozwolę sobie również powtórzyć to, co w rozmowie o kandydatach na radnych opublikowały gazety:
- Czym się Pan kierował kompletując skład kandydatów na radnych?
Ja nie musiałem "kompletować składu". Ci ludzie wyłonili się sami, wyróżnili zapałem, pomysłowością, pracowitością, szczerością intencji oraz co równie ważne wiedzą. KWW CZAS NA GOSPODARZA, jest tylko miejscem, w którym udało się ich wszystkich zebrać razem. Moja zasługa, zatem nie polega na ich jak to już mówiłem "kompletowaniu", a wyłączenie na tym, że udało mi się tych wartościowych ludzi zachęcić do ciężkiej i w zasadzie bezinteresownej pracy, pomimo powszechnie panującego zniechęcenia, spotęgowanego niezadowoleniem z prac obecnego samorządu.
Kandydaci na radnych z KWW Czas Na Gospodarza, to ludzie powszechnie znani i cieszący się dużym poparciem lokalnych społeczności. Co równie ważne wszyscy oni mają już na swoim koncie wymierne sukcesy. Są więc osobami sprawdzonymi, które pracę społeczną postrzegają bardziej, jako zaszczytną i ciężką służbę, niż źródło potencjalnych profitów.


01-12-2010 08:27
el: Skoro można pytać to pytam: czy i jak ma Pan zamiar rozwiązać problem braku mieszkań (w kilku nikt nie mieszka); na ile ważne są dla Pana sprawy kultury w gminie

Sprawy dostępności do mieszkań będą prowadzone w sposób otwarty i czytelny. Dotychczasowa polityka przydziału mieszkań budzi wiele głosów oburzenia ze względu na wielką uznaniowość i poczucie krzywdy, szczególnie kiedy wie się o lokalach, w których nikt nie mieszka. Jasno określone kryteria przydzielania lokali i pełna informacja o "kolejce oczekujących" - to będą priorytety. Natomiast budowa nowych mieszkań komunalnych przez gminę jest możliwa w trybie porozumienia publiczno prywatnego. Na drugą część pytania mogę odpowiedzieć, że sprawy kultury są ważne, będą ważne. Będę dążył do tego, aby Gminny Ośrodek Kultury stał się miejscem do którego chętnie przychodzi młodzież, dzieci i dorośli. Aby ilość i jakość zajęć była poszerzana. Jednak szczegóły działań powinny być opracowane przez dyrektora i instruktorów GOK. Z pewnością oferta zajęć (również na świetlicach) winna być większa. Również biblioteki są ważnymi centrami krzewienia kultury, więc nie będę nigdy w swoich działaniach zmierzał do ich ograniczania lub likwidacji.


30-11-2010 09:09
mamusia: Panie Otulakowski , na pewno czyta Pan komentarze nie znam Pana i chciałabym wiedzieć jakie ma pan plany odnośnie naszego Przedszkola?Ile lat dzieci będa się gnieżdziły w klitkach zagrzybionych pomieszczeniach niespełniajacych zasad bezpieczeństwa?

Jestem zdania, że w Jedwabnie budowa przedszkola z oddziałami wczesnoszkolnymi jest jednym z pierwszych zadań, którego podjąć się musi nowy wójt. W planach na lata 2010/2012 Rada Gminy zaplanowała środki w wysokości jeden milion osiemset tysięcy złotych, z czego sto tysięcy złotych w roku 2010. Złym miejscem jest potencjalna lokalizacja, o której jest głośno wśród rodziców, tj. w pobliżu wieży przekaźnikowej telefonii komórkowej. W naszej okolicy znajdą się lepsze miejsca. Jak podkreślam na każdym zebraniu, przedszkole jest instytucją ważną. Ważną dla rozwoju dziecka i ważną ze względu na dostępność młodych rodziców do pracy. W Jedwabnie rynek pracy jest mały, mieszkańcy w większości muszą codziennie dojeżdżać do pracy do Szczytna, Wielbarka, Olsztyna, Pasymia czy Nidzicy. Możliwość zostawienia dziecka w przedszkolu, pod profesjonalną opieką daje szansę podjęcia takiej pracy, bez konieczności poszukiwania drogiej opiekunki czy niani. Nie każdy ma na miejscu dziadków, czy teściów gotowych zająć się dzieckiem.


Pytanie z dn. 29-11-2010 17:43
"ciekawska: a może ktoś wie jak to jest że Leśnik - specjalista który pracuje tyle lat w nadleśnictwie zajmuje się izbą edukacji leśnej a jego stanowisko to referent...........i jescze jedno czy Nowy Dwór już wie, że nowy gospodarz ma zamiar zamknąć ich oddział ale za to zrobi to co umie najlepiej - fajny festy"


Krzysztof Otulakowski: Dziękuję za zainteresowanie i zapraszam, korzystając z uprzejmości administratorów tej strony do zadawania pytań i poruszania spornych lub niejasnych kwestii.

Dwa stwierdzenia bliskie prawdy są zawarte w powyższym wpisie. Otóż po pierwsze. Tak. Zajmuję się Izbą Edukacji Leśnej. Spotykam się tam z dziećmi, młodzieżą, nauczycielami i grupami dorosłych aby przekazać nieco wiedzy o przyrodzie. I po drugie - dziękuję za uznanie dla organizowanych z moim udziałem imprez i festynów. Wyjaśniam również, jestem specjalistą Służby Leśnej ze stopniem służbowym Leśniczego III stopnia. W zakresie moich obowiązków znajdują się również: pozyskiwanie środków zewnętrznych, zamówienia publiczne, w szczególności organizacja przetargów o równowartości przekraczającej tzw. progi unijne (125 000 euro lub 4 850 000 euro), utrzymanie, remonty i przetargi w zakresie robót drogowych, administrowanie siecią komputerową i bazami danych nadleśnictwa, administrowanie biuletynem informacji publicznej, wdrażanie systemów informacji przestrzennej i konstruowanie powiązanych z nimi relacyjnych baz danych, geodezja i stan posiadania, jestem również administratorem bezpieczeństwa informacji. Co do Szkoły w Nowym Dworze - nigdzie i nigdy nie stwierdziłem, że moim zamiarem jest jej zamykanie. To rodzice dzieci tam się uczących i dyrekcja szkoły będzie mieć zawsze decydujący głos w sprawie szkoły. Dziękuję i pozdrawiam.