jedwabno.com
  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6
  • #7




Dni Szuci 2010



W ramach tegorocznych Dni Szuci, w dniu 14 sierpnia 2010 r., odbyły się zawody kajakowe. Drużyny 2-osobowe ścigały się na rzece Omulew w dwóch kategoriach: firmy i sołectwa gminy Jedwabno.

Ostateczne wyniki zawodów kajakowych w Szuci:

Kategoria FIRMY
1. Nadleśnictwo Jedwabno
2. Nadleśnictwo Szczytno
3. Firma DEST z Jedwabna
4. Firma Miecznikowski z Jedwabna
5. Bank Spółdzielczy Oddział Jedwabno
6. Kurek Mazurski

Kategoria SOŁECTWA
1. Dębowiec
2. Sołectwo Burdąg
3. Sołectwo Szuć
4. Sołectwo Witowo
5. Sołectwo Nowy Dwór
6. Sołectwo Lipniki
7. Sołectwo Piduń

Sędziami zawodów byli: Izabela Zapadka i Sławomir Ambroziak.




















Zdjęcia: Elżbieta Miścierewicz-Otulakowska



* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *




Święto Nowego Dworu, 20-21 sierpnia 2010 r.



Obyczajem Dożynkowym, tj. przywitaniem gospodarzy tej ziemi: Starosty szczycieńskiego Jarosława Matłacha, Sekretarz Gminy Jedwabno Jolanty Drężek, Przewodniczącej Rady Gminy Jedwabno Marii Pyrzanowskiej, chlebem i solą rozpoczęli mieszkańcy mazurskiej wsi Nowy Dwór 20 sierpnia Święto Nowego Dworu.

Każdy, kto znalazł się tego dnia na wiejskim boisku został poczęstowany przez jednego z organizatorów - Krzysztofa Otulakowskiego - odrobiną chleba z tegorocznej mąki - na nowy rok w ciężkiej pracy, na szczęście w domu, aby chleba nie zabrakło.

Przez dwa dni mieszkańcy i goście byli zabawiani ciekawymi konkursami, pokazami (strażackimi oraz mody wiejskiej). Mazurskiego klimatu dopełnił występ Zespołu Pieśni Tańca Jedwabno. Profesjonalizm tancerek i tancerzy, proste, mazurskie, bajecznie kolorowe stroje i perfekcyjnie prezentowane tańce zachwyciły wszystkich obecnych na festynie. Wieczorem artystyczny występ grupy Flamme "taniec ognia", wzbudził taki zachwyt wśród publiczności, iż grupa musiała bisować. Oczywiście nie zabrakło również różnego gatunku muzyki i przepysznych potraw przygotowanych przez gospodynie w Nowym Dworze.

Festyn dotowany był przez WFOŚiGW z Olsztyna z projektu: O wodzie w przyrodzie, czyli historie z dna studni. Organizatorami Świeta Nowego Dworu byli: sołtys wsi Danuta Trzcińska, Katarzyna Żebrowska, Krzysztof Otulakowski i członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Dworze.






























Tekst: Elżbieta Miścierewicz-Otulakowska
Zdjęcia: Izabela Zapadka, Krzysztof Otulakowski



* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *




Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Jedwabno, 11 lipca 2010 r.


F O T O R E L A C J A



















Zdjęcia: Izabela Zapadka


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *




600-lecie Witowa, 10 lipca 2010 r.




10 lipca, w upalne popołudnie, każdy kto próbował przejechać obok wsi Witowo w gminie Jedwabno (trasa Nowy Dwór- Burdąg), zapraszany był na uroczystość 600-lecia lokowania wsi Witowo. Młodzi ludzie przebrani za krzyżaków wzbudzali wśród przejezdnych zaciekawienie do tego stopnia, iż niektórzy zajechali zobaczyć jakie atrakcje przygotowali organizatorzy. Pierwsza niespodzianka czekała wszystkich gości już w połowie drogi do Witowa. To właśnie w tym miejscu rozpoczęto uroczystość. Wszystkich mieszkańców i gości powitali sołtys wsi Witowo i prowadzący obchody 600-lecia wsi, Krzysztof Otulakowski. Pan Krzysztof wyjaśnił dlaczego uroczystość rozpoczęła się w tak nietypowym miejscu: "Spotkaliśmy się tu, na drodze do wsi, aby posadzić drzewa, które utworzą aleję. Takie aleje drzew są wyróżnikiem, wizytówką krajobrazu Mazur. Znakiem poszanowania tradycji i zakorzenienia się w niej będzie akt posadzenia drzew. Drzew szczególnych, które razem z drogą z takim trudem budowaną przez Was- utworzą gościniec do Witowa. Przy organizacji święta takiego jak to, święta najbardziej znaczącej rocznicy w historii tego pokolenia Witowa okazało się, że najważniejsza jest współpraca, integracja oraz solidarne współuczestnictwo w życiu wsi. I te cechy charakteru Państwo pokazaliście. Data 1410 roku jest symbolem wielkiego zwycięstwa w bitwie pod Grunwaldem. I po równo 600 latach mieszkańcy Witowa również odnoszą zwycięstwo. Zwycięstwo o tożsamość wsi, o jej integrację i wspólne osiąganie celu."

Następnie, w cieniu drzew chór Kantata uraczył wszystkich niecodziennym koncertem. Za przepiękny śpiew młodzi krzyżacy podziękowali wręczając róże członkom chóru. Następnie Krzysztof Otulakowski zaprosił gości honorowych do posadzenia 7 dorodnych lip . Zaszczyt sadzenia drzewek spotkał pana starostę powiatu szczycieńskiego Jarosława Matłacha, posła Jerzego A. Gosiewskiego, Sylwię Jaskulską dyrektor biura posła Adama Krzyśków, przewodniczącą Rady Gminy Jedwabno Marię Pyrzanowską razem z wójtem Gminy Jedwabno Włodzimierzem Budnym, Krystynę i Andrzeja Kabałów, prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Witowa Waldemara Samsla z żoną Danutą. Ostatnie, ósme drzewko, było bukiem, posadził je sołtys Roman Wiśniewski z żoną Agnieszką. Pan Roman tego dnia miał podwójny powód do świętowania, bo prócz 600-lecia wsi, świętował tego dnia również swoje urodziny.

I tak zakończywszy sadzenie alei, wszyscy goście wraz z mieszkańcami Witowa udali się za krzyżakami w stronę wsi. W trakcie drogi Sławomir Ambroziak, opowiadał o historii wsi Witowo. Cały korowód zatrzymał się przed świetlicą wiejską, przed którą ulokowano olbrzymi granitowy głaz podarowany przez Waldemara Samsla. Ten pamiątkowy obelisk została odsłonięty przez sołtysa z radą sołecką oraz pana starostę. Wyryto na nim napis: "600 lat Witowa,1410-2010". Nastąpiły przemówienia gości. Sołtys Roman Wiśniewski w swoim długim przemówieniu powiedział m.in. : "Witam wszystkich mieszkańców i znamienitych gości. Dziękuję, że jesteście tu właśnie teraz wszyscy, w tym szczególnym dla Witowa dniu. Cieszę się, że gdy przyszło mi pełnić funkcję sołtysa, w naszym Witowie, wydarzyło się tak wiele dobrych, bardzo pozytywnych dla mieszkańców rzeczy. Pozwolę sobie wymienić efekty naszej wspólnej pracy:
-WYKONALIŚMY SAMI DROGĘ DO WSI;
-BOISKO;
-SCENĘ;
-MINI PARK ZWANY KLOMBEM;
-ODNOWILIŚMY ŚWIETLICĘ;
-UPORZĄDKOWALIŚMY OTOCZENIE ŚWIETLICY I BOISKA;
-ZAŁOŻYLIŚMY STRONĘ INTERNETOWĄ WWW.WITOWO.PL.TL."
Sołtys Roman Wiśniewski podziękował wszystkim organizatorom, sponsorom, lokalnej prasie, a na koniec odczytał nazwiska rodzin mieszkających w Witowie. Nie zabrakło również upieczonego na tą okazję chleba, którym pani Anna Ciszkowska powitała księdza Piotra Nowaka. Ksiądz Piotr pomodlił się ze zgromadzonymi za pomyślność wsi i jej mieszkańców.

Następnym etapem uroczystości, było przejście na boisko wiejskie, gdzie czekały na wszystkich różne kulinarne smakołyki i napoje. Natomiast na "Zielonej Scence" rozpoczął się spektakl teatralny, inscenizujący przygotowania w wiosce przed bitwą pod Grunwaldem. Spektakl urozmaicony był tańcami w stylu średniowiecznym. Młodzi aktorzy, na co dzień tworzący grupę artystyczną Flamme, pod kierunkiem Jolanty Pietruczuk spisali się znakomicie. Tego dnia na Zielonej Scence gościł również zespół góralski - Cardasie, który wprowadził nutę folkloru do Witowa . Publiczność mogła posłuchać także zespołów : "Christopher" z DPS ze Szczytna, "ALTRE" oraz "EJŻE". Dodatkowo występy artystyczne urozmaicone były konkursami dla dzieci oraz malowaniem twarzy i rąk.
Przed północą wystąpiła jeszcze raz grupa Flamme przedstawiając taniec ognia. Publiczność z uwagą śledziła każdy ruch młodych artystów. Występ zespołu Flamme znów wzbudził podziw wśród widzów. Niejako ukoronowaniem święta wsi Witowo okazał się płonący napis: "600 lat"










Tekst: Elżbieta Miœcierewicz-Otulakowska
Zdjęcia: Krzysztof Otulakowski



* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *




Projekt realizowany przez

Kotowskie Centrum Aktywności Lokalnej "Omulew"


Stowarzyszenie Kotowskie Centrum Aktywności Lokalnej "Omulew" realizowało projekt pn: "Nasza mazurska wieś zadziwia i zachwyca". W ramach projektu odbyły się m.in. warsztaty z papieroplastyki poprowadzone przez twórczynię ludową Janina Krzyżewską.






Zadanie realizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego.

Zdjęcia: Aleksandra Krawczewska

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *




Powiatowa Spartakiada Krwiodawców


Pasym, 12 czerwca 2010 r.



W sobotę, 12 czerwca, odbyła się w Pasymiu doroczna spartakiada krwiodawców rejonu szczycieńskiego. W zawodach udział brały reprezentacje klubów z DŸwierzut, Jedwabna, ŚŒwiętajna, Lipowca, Szczytna i Pasymia. I miejsce w kategorii dorosłych zdobył Klub HDK Jedwabno. Natomiast w kategorii młodzieżowej Klub z Jedwabna zdobył III miejsce.











Zdjęcia: Barbara Gorząch


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *



Szlaki Turystyczne PDF





POZDROWIENIA


Warning: mysql_connect(): No such file or directory in /home/jedwabno/public_html/inne/pozdrowienia_zobacz.php on line 2
No such file or directory