jedwabno.com
  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6
  • #7
**************************************
Informujemy, że z dniem 1 lutego 2011 r. następuje zamiana godzin pracy Urzędu Gminy w Jedwabnie.

Urzad Gminy w Jedwabnie będzie czynny:

Poniedziałek od 7.30 do 15.30
Wtorek od 7.30 do 15.30
Środa od 7.30 do 17.00
Czwartek od 7.30 do 15.30
Piątek od 7.30 do 14.00

***********************************



Bal Karnawałowy w Nowym Dworze

4 luty 2011 r.



W świetlicy wiejskiej w Nowym Dworze dnia 4.02.2011 roku został zorganizowany bal dla dzieci. Warunkiem uczestnictwa w balu było przebranie, wszystkie dzieci chętnie to uczyniły, ale nie tylko dzieci, bo i dorośli wymyślili dla siebie stroje, na balu karnawałowym nie zabrakło Diabłów, Czarownic, Dobrych Wróżek, Rycerzy, Muszkieterów, Czerwonego Kapturka, Klowna. Podczas zabawy karnawałowej wybrano Króla i Królową, zwycięzcy otrzymali "złote" korony i drobne upominki. Odbyły się tu również liczne konkursy dla wszystkich chętnych, za które uczestnicy otrzymali nagrody.








Tekst: Katarzyna Żebrowska



**********************************


Dzień Babci i Dziadka w Nowym Dworze

22 stycznia 2011 r.



Dzień Babci i Dziadka odbył się 22.01.2011 roku w Nowym Dworze. Babcie i Dziadkowie skorzystali z zaproszenia i licznie przybyli na uroczystość. Występowały dla Babć i Dziadków dzieci z Koła Teatralnego "Entliczek-Pentliczek" pod opieką p. Katarzyny Żebrowskiej. "Kocham Babcię i Dziadziusia" to tytuł przedstawienia,na którym wnukowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli.









Tekst: Katarzyna Żebrowska



**********************************

Dzień młodych, szalonych naukowców w Nartach

15 stycznia 2011 r.






Szkolenie warsztatowe, które przeprowadziliśmy w świetlicy jest częścią partnerskiego programu Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz Fundacji PZU "Świetlica - Moje Miejsce".

Podstawą naszego szkolenia są interaktywne metody pracy. Przeprowadzamy eksperymenty oraz doświadczenia, które angażują zarówno dzieci, jak ich rodziców i opiekunów. Chcemy uczestnikom nakreślić proces - począwszy od znalezienia inspiracji i scenariuszy doświadczeń, po ich realizację - a wszystko po to, by pokazać, jak łatwe i proste jest wspólne (i samodzielne) doświadczanie i eksperymentowanie oraz zachęcić do korzystania z naszych pomysłów.

Po naszym szkoleniu warsztatowym:
- Opiekun świetlicy ma narzędzia i materiały dydaktyczne, które pozwalają Mu na zorganizowanie podobnych zajęć (zastaw doświadczeń dostaje w segregatorze z Edukartami, przekazujemy też bazę skąd czerpać dalsze pomysły)
- Dzieci lubią eksperymentować i pytać. Doświadczają, że przedmioty ścisłe mogą być też bardzo dobrą zabawą
- Uczestnicy warsztatów zaczynają się pytać, dlaczego i jak działa świat
- Opiekunowie, rodzice i dzieci mają doświadczenie partnerskiej współpracy, dzięki temu dużo mniej boją się przedmiotów ścisłych i nie boją się mówić "nie wiem"
- Wiadomo, że nauka może być zabawą, a przedmioty ścisłe to przygoda, a nie tylko definicje, reguły i stres.

Prostota i idea zajęć polega przede wszystkim na zaangażowaniu uczestników w przeprowadzanie eksperymentów i doświadczeń, które pomagają nam odkrywać i poznawać świat nauki w sposób ciekawy oraz bardzo przystępny, ponieważ używaliśmy prostych i tanich materiałów. Uczestnicy mogli zrobić, m.in.: "Zegar chemiczny", testować "Chemię w domu", zobaczyć "Statek w szklance" oraz sprawdzić, co to znaczy "Nabici w butelkę".
Realizując takie zajęcia sprawiamy, że dzieci są aktywne, chętne do pracy o charakterze badawczym i eksperymentalnym, a co najważniejsze do odważanego zadawania pytań i wspólnego szukania odpowiedzi na nie. Staramy się złamać paradygmat języka szkolnego i pokazać, że odpowiedź "nie wiem" jest pierwszym krokiem do przygody, że nie należy się bać tego, że "nie wiem". W końcu, że nie trzeba być naukowcem, czy studentem kierunków ścisłych, żeby takie zajęcia przygotować i z młodzieżą poprowadzić.


Zdjęcia: Archiwum Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Miejscowości Narty



**********************************



Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Gmina Jedwabno, 9 stycznia 2011 r.



Organizatorzy akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na terenie gminy Jedwabno, działający pod sztabem MDK Szczytno, serdecznie dziękują wszyskim ludziom dobrej woli, którzy podczas tegorocznego finału wsparli szczytny cel ratowania zdrowia i życia dzieci z chorobami nefrologicznymi i urologicznymi. Podczas akcji na terenie gminy Jedwabno zebrano ponad 3.800 zł.

Szczególne podziękowania kierujemy do osób, dzięki, którym akcja ta mogła przebiegać sprawnie, bezpiecznie... smacznie i wesoło:

- Wójt Gminy Jedwabno p. Krzysztof Otulakowski
- komendant OSP Jedwabno - p. Krzysztof Nikadon
- OSP Szuć - p. Jan Stulgis i p. Dariusz Gorząch
- Sołtysi: p. Danuta Trzcińska (Nowy Dwór), p. Marianna Barańska (Szuć), p. Iwona Arbatowska (Lipniki), p. Janusz Gębczyński (Narty - Warchały), p. Barbara Jeznach (Piduń), p. Halina Kowalczyk (Rekownica), p. Wiesław Kacprzycki (Waplewo)
- Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Miejscowości Narty
- Mieszkańcy (Ci mali i duzi) gminy Jedwabno: p. Jadwiga Knau, p. Stanisław z Rekownicy, p. Bogusława Sznajder, p. Kamil Słomkowski, p. Teresa Dąbkowska, p. Ingrida Trzcińska, p. Krystyna Remiszewska, p. Krystyna Lemańska, p. Jerzy Brejnak, p. Bożena i Agnieszka Dymkowskie, Magdalena i Beata Krajza, Magdalena, Agnieszka i Katarzyna Boguckie, Aleksandra i Angelika Łachacz, Karolina Lemańska, Kamil Lemański
- Sponsorzy: Gościniec Mazurski Maria Sienkiewicz, Ośrodek wypoczynkowy "U MAKSIA" Jacek i Agnieszka Maksymowicz, S.C. KRAM Bożenna Wyrzykowska - Buk i Wiesław Nideraus, Sklep ABC Elżbieta i Szczepan Worobiej, Pani Maria Pyrzanowska, Gminna Spółdzielnia "SAMOPOMOC CHŁOPSKA" - Ryszard Dunajski
- Izabela Zapadka i Karol Biernacki - www.jedwabno.com
- wszyscy inni, których nie wymieniliśmy z imienia i z nazwiska.


DZIĘKUJEMY

Jolanta Pietruczuk
wraz z Sołtysem, Radą Sołecką i mieszkańcami wsi Witowo.

Wolontariusze:
Klaudia Krzykowska,
Patrycja Gutowska,
Benita Szulc,
Jakub Ozga.








































Tekst: Jolanta Pietruczuk
Zdjęcia: archiwum Organizatorów



**********************************





PACZUSZKA DLA MALUSZKA - podsumowanie akcji



W tym roku została przeprowadzona przez członków Rady Rodziców Przedszkola w Jedwabnie akcja zatytułowana PACZUSZKA DLA MALUSZKA. Dzięki zebranym funduszom możliwe było pokrycie opłaty na prezent mikołajkowy dla dzieci przedszkolnych z uboższych rodzin. Zebrane fundusze pozwoliły również na zwiększenie wartości paczki dla każdego dziecka z przedszkola. Wśród DARCZYŃCÓW byli również tacy, którzy ofiarowali słodycze. Część słodyczy została wykorzystana na zrobienie paczuszek mikołajkowych "DO BUTA" 6 grudnia. Reszta została wykorzystana do stworzenia prezentów mikołajowych oraz jako poczęstunek na spotkaniu z Mikołajem. Do akcji przyłączył się również Urząd Pocztowy, który zatroszczył się o dostarczenie kartek z życzeniami świątecznymi dla DARCZYŃCÓW.


LISTA DARCZYŃCÓW
którzy przyłączyli się do akcji PACZUSZKA DLA MALUSZKA
w formie finansowej, rzeczowej oraz usługi

Olsztyn:
1. Kołecki Michał - przedsiębiorstwo gastronomiczno - handlowe "Rodzynek"
2. Kowalczyk Katarzyna i Rafał
3. Krzyżanowski Krzysztof - hurtownia "Maluszek"

Jedwabno:
1. Quercus
2. Bogucka Danuta
3. Brzozowska Dominika - zakład fryzjerski
4. Dankowska Małgorzata - Lider-Danko
5. Daukszewicz Krzysztof
6. Dąbrowski Zbigniew - Zakład Usług Leśnych
7. Dobrzyńska Janina - Lodziarnia
8. Dunajski Ryszard - Gminna Spółdzielnia SAMOPOMOC CHŁOPSKA
9. Fesnak Marek i Grzegorz - Mazurskie Grzybki
10. Gnoza Stanisław - skład budowlany Stan-Bud
11. Hurtownia STOREX
12. Krom Anka - fotograf
13. Ks. Misiak Józef - proboszcz Parafii Jedwabno
14. Maciejczuk Agata
15. Miścierewicz-Otulakowska Elżbieta
16. Nideraus Wiesław
17. Olszewska Krystyna - kwiaciarnia WRZOS
18. Ornowski Edward - sklep bezcłowy
19. Perzanowska Anna - Apteka
20. Sarnowska Anna
21. Sklep odzieżowy MAŁY ARMANI
22. Strzelecka Jolanta - sklep odzieżowy JOLA
23. Szeplińska Czesława
24. Ślesicka Krystyna
25. Urząd Pocztowy
26. Ważna Halina
27. Ważny Krzysztof - sklep KRZYŚ
28. Worobiej Elżbieta - sklep spożywczy
29. Wyrzykowska-Buk Bożena, Nideraus Wiesław - Lewiatan KRAM
30. Zalewska Magdalena
31. Zapadka Helena - księgarnia LEKSYKON
32. Zapadka Izabela, Biernacki Karol - strona internetowa www.jedwabno.com


SERDECZNIE DZIĘKUJEMY

wszystkim wymienionym oraz osobom, które chciały pozostać anonimowe.




* * * * *




22 grudnia 2010 r. w Przedszkolu w Jedwabnie przyszedł czas na spotkanie z Mikołajem, które jednocześnie było zwieńczeniem akcji PACZUSZKA DLA MALUSZKA.

Uroczyste spotkanie ze Świętym Mikołajem dla grupy maluszków miało miejsce o godzinie 9:00 w Przedszkolu. Maluszki po krótkiej zabawie wraz z elfinkami poszły wypatrywać Mikołaja i znalazły go u progu przedszkola. Po chwili zdziwienia i zaciekawienia odważna dziewczynka Wiktorka Stempel wzięła go za rękę i wraz ze wszystkimi dziećmi zaprowadziła go do sali gdzie czekał już świąteczny fotel. Dzieciaki usiadły przy Mikołaju i zaczęły z nim pogaduszki zasypując go swoimi pytaniami np. "Jakie prezenty kiedyś przynosił dzieciom? Czy daleko jest jego dom? Gdzie zostawił renifery i sanie?..." Następnie dzieci przedstawiły mu przygotowaną wspólnie z wychowawczynią grupy Panią Sabinką część artystyczną w międzyczasie zapraszając Mikołaja do zabawy. Po tych miłych chwilach dwie elfinki - Gwiazdeczka i Iskierka - przyciągnęły wielki wór i każde dziecko zostało zaproszone na kolano Mikołaja i otrzymało prezent. Zaraz po tym Mikołaj opóścił Przedszkole i udał się do GOK-u, gdzie już czekały na niego trzy grupy starszaków.

Grupy starsze: Motylki, Wesołe skrzaty oraz Literki zaprezentowały inscenizację na scenie Domu Kultury o godzinie 9:30. Przedstawienie obejrzeli nie tylko rodzice dzieci, ponieważ w trakcie jego trwania pojawił się całkowicie nieoczekiwanie Mikołaj. Na jego widok na twarzach dzieci pojawiła się ogromna radość. Innowacją w tym roku było to, iż Mikołaj nie przybył tylko by rozdać prezenty dzieciom ale również brał udział w przygotowanej przez nie części artystycznej.

Po części artystycznej nadszedł czas na poczęstunek i wręczenie prezentów. Pełne emocji, z błyszczącymi oczami i wypiekami na twarzy rozpakowały paczki! Ależ było krzyku i radości z prezentów! Wszystkie buzie dzieci były szeroko uśmiechnięte i zadowolone. Zadowolenia nie kryli też nauczyciele i rodzice. Mikołaj dużo rozmawiał z dziećmi. Przedszkolaki obiecały mu w ramach podziękowań, że postarają się zachowywać grzecznie w Przedszkolu i w domu. Mikołaj uczestniczył w zabawach z dziećmi. Wszystko zostało upamiętnione na zdjęciach, które zrobił zaproszony fotograf. Mamy wsparły przyjęcie choinkowe swoimi wypiekami. Pojawił się również tort z podobizną Mikołaja.

Szczególne podziękowania nalezą się Panu Wiesławowi Nidearusowi za wcielenie się w postać PRAWDZIWEGO Świętego Mikołaja.

















Tekst: Asia Wiśniewska, Ewa Rumińska.

Zdjęcia: Ewa Rumińska, Adam Wiśniewski oraz archiwum przedszkola.


**********************************




Festiwal "Nalewek i Dobrego Jedzenia" w Nartach



Na ten wieczór czekało całe sołectwo Narty i Warchały... 27 listopada w świetlicy wiejskiej "Promyczek" w Nartach, miejscowe gospodynie miały zdradzić swoje tajne przepisy. To właśnie tego dnia działające lokalnie Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Miejscowości Narty zorganizowało Festiwal "Nalewek i Dobrego Jedzenia".

Gospodynie i gospodarze z całej gminy Jedwabno zaprezentowali szerszej publiczności swoje nalewki, a ponadto na stołach królowały przygotowane przez mieszkanki gminy różnorodne potrawy, m.in. zupa Napoleona, zrobiona przez panią Henrykę Budną, do której skosztowania zachęcał sam Napoleon Bonaparte. Jednocześnie obchodzone były Andrzejki, co symbolizował udział w imprezie wróżki, przepowiadającej uczestnikom przyszłość z kart, z kości czy z dłoni. Główną atrakcją wieczoru okazał się występ wokalny wszystkich zebranych gości. Wspólne śpiewanie karaoke rozbawiło uczestników imprezy i zachęciło ich do dalszych tańców i swawoli. Pomysłodawcą zorganizowania Festiwalu był Pan Krzysztof Otulakowski. Podczas Festiwalu publiczność przyznała nagrodę w konkursie "Najlepsza Nalewka", którą otrzymała Pani Brygida Pawelczyk z Nart.

Tak udana zabawa skłoniła organizatorów do zapewnienia, że w przyszłym roku Festiwal "Nalewek i Dobrego Jedzenia" z pewnością odbędzie się po raz drugi.






















Tekst: Izabela Męzińska Zdjęcia: Izabela Zapadka, Krzysztof Otulakowski


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


Pytania i odpowiedzi


W dniach 29 listopada 2010 r. - 3 grudnia 2010 r. na tej stronie była możliwość zadawania pytań do kandydata na Wójta Pana Krzysztofa Otulakowskiego. Internauci mogli uzyskać odpowiedzi na interesujące ich kwestie. Poniżej przedstawiamy pytania i odpowiedzi, które zostały w tym czasie zamieszczone. Pisownia pytań jest oczywiście oryginalna.

Pytań była duża ilość, jak również aktywność osób odwiedzających tą stronę internetową - rekordowa. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wziąść udział w dyskusji.




* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *



Co słychać w Nartach...



Realizacja projektu: WSPÓLNIE DZIECIOM




Pierwsze prace w świetlicy wiejskiej PROMYCZEK w Nartach rozpoczęły się od adaptacji wnętrza. Z ponurego pomieszczenia, dzieci przy pomocy dorosłych, zrobiły przytulne miejsce dla siebie. Została stworzona czytelnia, gdzie można odrabiać lekcje przy pomocy pracowników świetlicy oraz wolontariuszy, korzystać z zakupionych książek i materiałów. Decyzję jak ma wyglądać to miejsce podjęły oczywiście dzieci.

Następne miejsce to główna sala, gdzie odbywają się wszystkie zajęcia. Pomieszczenie to jest wyposażone w stoliki, stół do tenisa stołowego, oraz szafę, w której znajdują się gry edukacyjne dla dzieci i przedmioty o charakterze sportowym. Sala ta jest duża i kolorowa, tym samym pobudza jej gości do aktywnej nauki poprzez zabawę.

Pomieszczenie biurowe, jest ulubionym miejscem dzieci do wyciszenia się, porozmawiania z pedagogiem o swoich obawach i problemach, po prostu do chwilowego odpoczynku.

Różnica pomiędzy tym, co było kiedyś, a tym co jest teraz jest ogromna.

Tak było...



Tak jest teraz:






* * * * * * *


W ramach programu partnerskiego Fundacji PZU i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży ŚWIETLICA - MOJE MIEJSCE Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Miejscowości Narty realizuje w okresie maj-grudzień 2010 r. w świetlicy wiejskiej PROMYCZEK w Nartach projekt o nazwie WSPÓLNIE DZIECIOM. Celem realizowanego projektu było zapewnienie uczestnikom wszechstronnego, harmonijnego rozwoju oraz stworzenia odpowiednich warunków ku temu. Przyjazna i estetyczna aranżacja przestrzeni oraz nowe wyposażenie świetlicy przyczyniło się do pobudzenia wszystkich zmysłów, które warunkują wzbogacenie umiejętności umysłowych. Dzięki przeprowadzonym dotychczas zajęciom dzieci i młodzież aktywnie kształtowali własne życie i środowisko lokalne. Modernizacja świetlicy dla dzieci i młodzieży wsparła ich rozwój intelektualny oraz sprawiła, że chętniej spędzali swój wolny czas na zajęciach edukacyjnych, co przyczyniło się do wzrostu własnej wartości. Ucząc się poprzez zabawę uczestnicy projektu zaspokajali swoje potrzeby i aspiracje. Dzieci i młodzież biorące udział w projekcie brały czynny udział w planowaniu poszczególnych etapów realizacji zadań. Miały wpływ na adaptacje wnętrza według własnych potrzeb i pomysłów.

Świetlica oferowała dzieciom następujące rodzaje zajęć:
- Zajęcia plastyczno-techniczne,
- Zajęcia badawcze z przedmiotów ścisłych,
- Zajęcia muzyczne,
- Zajęcia komputerowe,
- Zajęcia krajoznawcze,
- Zajęcia ruchowe.











Zajęcia plastyczno-techniczne: na zajęciach dzieci rozwijały swoje zdolności artystyczne i manualne. Z gliny samoschnącej wyrabiały różne przedmioty, a potem je malowały.
Zajęcia ruchowe: były idealnym rozwiązaniem po czasie spędzonym podczas intensywnej pracy przy stolikach. Dzieci wykorzystały w pełni ten czas na różnego rodzaju grach zespołowych: koszykówka, ping - pong, piłka nożna itp. Bardzo dobrze wspominają do dzisiaj zajęcia prowadzone na plaży, gdzie pod okiem pracowników świetlicy oraz rodziców grały w piłkę plażową nad wodą.
Zajęcia krajoznawcze: były poniekąd kontynuacją zajęć ruchowych, lecz z większym naciskiem na poznawanie przyrody. Gościem specjalnym był Pan Zdzisław Sztejna, pracownik Nadleśnictwa Jedwabno, który poprowadził fantastyczne zajęcia dla dzieci z wykorzystaniem wszelkich pomocy dydaktycznych: tablic informacyjnych, szyszek. Dzieci robiły również stroiki.
W miesiącu lipcu zorganizowana została wycieczka do Galindii i Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.
Czas wolny pomiędzy zajęciami wypełniały gry manualne i edukacyjne oraz różnego rodzaju zabawy organizowane przez rodziców i wolontariuszy. Do gustu dzieci przypadły zwłaszcza zajęcia badawcze z przedmiotów ścisłych przeprowadzane w formie eksperymentów.


Praca z dziećmi to wielkie wyzwanie i wielka odpowiedzialność, lecz jest to praca warta poświęcenia. Podczas realizacji tego projektu dzieci i młodzież miały możliwość skorzystania z zajęć edukacyjnych i społecznych, co przyczyniło się do rozwijania własnych zainteresowań i pasji. Odpowiednie ukierunkowanie uczestników projektu sprawiło, że w przyszłości będą oni dobrze wykorzystywać nabytą wiedzę i umiejętności zachowań. Świetlica wiejska PROMYCZEK w Nartach dzięki dotacji Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży stała się miejscem przyjaznym dzieciom, miejscem, w którym mogą realizować swoje pragnienia i spędzać pod opieką dorosłych bezpiecznie i aktywnie swój wolny czas.



*****************



Zabawa integracyjna


Zabawa integracyjna POŻEGNANIE LATA: pod takim hasłem bawili się 25 września 2010 r. mieszkańcy sołectwa NartY-Warchały w świetlicy wiejskiej Promyczek w Nartach. Działające w miejscowości Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Miejscowości Narty zorganizowało po raz kolejny zabawę, na której tym razem grała kapela na żywo. Specjalnie dla przybyłych gości zagrał wraz ze swoim zespołem Pan Wiesław Rzeszotarski, były mieszkaniec Nart. W programie była również zabawa karaoke. Nastroje wszystkim dopisywały, a przybyli goście bawili się doskonale.






Następną zabawą, którą zorganizuje Stowarzyszenie będzieFESTIWAL NALEWEK I DOBREGO JEDZENIA. Odbędzie się on 27 listopada 2010 r. w świetlicy w Nartach.

Już dziś wszystkich Państwa SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!






Materiał opracowała: Izabela Męzińska




Szlaki Turystyczne PDF





POZDROWIENIA


Warning: mysql_connect(): No such file or directory in /home/jedwabno/public_html/inne/pozdrowienia_zobacz.php on line 2
No such file or directory