jedwabno.com
  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6
  • #7
DŁUŻEK

Wieś turystyczna położona przy drodze Jedwabno - Olsztyn, ok. 4 km od Jedwabna.

Miejscowość leży nad jeziorem "Dłużek" o powierzchni 233,8 ha. W miejscowości występuje duża liczba domków letniskowych oraz pole namiotowe (200 miejsc) położone nad brzegiem jeziora.
W miejscowości znajduje się sklep spożywczo-przemysłowy oraz lokal gastronomiczny.

HISTORIA DŁUŻKA

Dłużek wziął swoją nazwę od jeziora, nad którym jest położony. Jezioro to jest tak nazwane z powodu swojej długości (7 km). Dokładna data założenia wsi nie jest znana. Według przekazów mieszkańcy mieli prawo wolnego połowu rub w jeziorze Dłużek, ustalone na podstawie przywileju z 1701 r. Czy Dłużek istniał już wtedy? Czy prawo połowu ryb dotyczyło innej wsi - Pasieki? Ta zagadka pozostaje nie rozwiązana.
Według spisu urzędowego z 1743 r. wieś posiadała 8 łanów i 6 mórg oleckich ziemi. W spisie napisano: "Po wielokrotnym karczunku osiedliło się 9 gospodarzy". W 1858 r. wieś posiadała 24 łany i 28 chałup. Przed 1865 r. zakazano wolnego połowu ryb.
2 grudnia 1932 r. w ramach likwidacji w Prusach Wschodnich miejscowych nazw polskich i litewskich, nazwę wsi Dłużek zmieniono na Hartigswalde, która pochodzi od powstałego tutaj w 1817 r. nadleśnictwa. Hartigswalde w tłumaczeniu na polski oznacza Lasy Hartiga. Nazwę nadano nadleśnictwu na cześć Georga Ludwika Hartiga, który w latach 1811-1837 stał na czele pruskiej administracji leśnej. W 1869 r. jezioro Dłużek także nazwano Jeziorem Hartiga (Hartig-See).
Nadleśnictwo Hartigswalde powstało z części wcześniejszego nadleśnictwa w Napiwodzie. W 1840 r. zostało zlikwidowane, następnie wznowiło swoją działalność w 1864 r. W 1867 r. jako nadleśniczy został wymieniony Jagielki. Siedziba nadleśnictwa powstała najprawdopodobniej w 1868 r., a w 1903 r. wyremontowano ją i rozbudowano. Znajdowała się w pewnym oddaleniu od Dłużka, przy drodze prowadzącej do Olsztyna. Obecnie jest to budynek mieszkalny.
Nadleśnictwo Hartswalde w 1881 r. obejmowało 8472 ha, w tym 7045 ha lasów. W 1925 r. do nadleśnictwa należało 8 leśnictw: Dłużek, Kał, Łowne Jezioro, Grobka, Trzęsawisko, Nowy Las, Jedwabno, Rutka. Nadleśniczym w latach 1934-1942 był von Ziegner. Zakończył on urzędowanie w 1942 r. ponieważ wraz z nadleśniczym Hoene z Koniuszyna i nadleśniczym Rahmem z Zimnej Wody sprzeciwiał się traktowaniu trzech nadleśnictw oraz nadleśnictwa Napiwoda jako prywatnego terenu łowieckiego gauleitera Ericha Kocha. Konflikt z gauleitrem zakończył się dla trzech nadleśniczych zwolnieniem.
Po 1945 r. nadleśnictwo Dłużek istniało dalej, jednakże jego siedziba mieściła się w Jedwabnie. Stan ten przetrwał do 1973 r. Wtedy to nadleśnictwa Dłużek i Zimna Woda zostały połączone i stworzyły nadleśnictwo Jedwabno.


Zdjęcia: Iza Zapadka


Szlaki Turystyczne PDF





POZDROWIENIA


Warning: mysql_connect(): No such file or directory in /home/jedwabno/public_html/inne/pozdrowienia_zobacz.php on line 2
No such file or directory