jedwabno.com
  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6
  • #7


ŚWIĘTO CHLEBA

18 SIERPIEŃ 2007 r.Dnia 18 sierpnia, bardzo liczną grupą, zebrali się na dziedzińcu gminnym mieszkańcy Gminy Jedwabno, zaproszeni goście oraz turyści, by uczcić kolejne obchody "ŚWIĘTA CHLEBA".
To święto ma swoją szczególną wartość, gdyż jak mówi ludowe przysłowie "BEZ CHLEBA ZYC SIĘ NIE DA". Te, jakże proste w swej wymowie słowa, są wyrazem naszej codziennej troski o chleb powszedni i głębokim uzasadnieniem tak niezwykłej uroczystości. To także świadectwo wielkiego uznania dla rolników, młynarzy, piekarzy i cukierników, którzy dosypują garstkę swojej pracy do każdego bochenka chleba, który codziennie gości na naszym stole.
Pośród bogatego programu, nie zabrakło atrakcji zarówno dla młodszego , jak i starszego pokolenia.
Pierwszym punktem programu był występ Regionalnego Zespołu Wokalno-Instrumentalnego "OKARYNA" ze Szczytna, który rozbawił, niejednokrotnie do łez, przebywającą na placu publiczność. W dużej mierze, jak mówili sami uczestnicy imprezy, to zasługa najstarszej wiekiem, ale jakże młodej duchem, Pani Krystyny Ślesickiej. Pani Krysia wykazała się niezwykłą charyzmą i umiejętnością zabawiania ludzi.Tuż po folklorystycznej nucie, nadszedł czas na iście obrzędowy spektakl, pt. "BEZ PRACY, NIE MA KOŁACZY", w którym ukazane były prace od siewu do wypieku chleba. Główną rolę odegrał nasz przyjaciel Pan Tadeusz Michalski - właściciel ośrodka wypoczynkowego "POSEJDON" w Pasymiu oraz Pani Barbara Żebrowska - instruktor tańca GOK Jedwabno. Pozostali uczestnicy, tj. Pani Barbara Zenik - instruktor GOK, Pani Danuta Orzołek - kierownik GBP w Jedwabnie oraz zespół taneczny STEP_ART, prężnie wtórowali naszej rolniczej parze. Spektakl, prócz swojej bardzo spontanicznej fabuły, zapraszał także do aktywnego uczestnictwa zgromadzoną publiczność. Chętni Panowie, a było ich wielu, młócili zboże cepami, dzieci zbierały omłócone ziarno, a Pan Sławomir Sochacki - kierownik Piekarni w Jedwabnie zaprezentował nam sposób wypieku chleba. Widowisko niezwykłe!Zapach świeżego chleba zaprosił oczywiście do pysznej degustacji. Pośród wielu stoisk, które zagościły w tym roku na naszym placu, nie zabrakło: Piekarni Benedykta i Marka Bielskich - ubiegłorocznych laureatów konkursu na największe pieczywo, stoiska GOK Jedwabno, na którym oprócz chleba z wielo smakowymi smalcami podawano także gofry, faworki i pączki przygotowane przez mieszkańców wsi Szuć.
Bardzo dużym uznaniem cieszyło się także stoisko, które po raz pierwszy gościło na naszym święcie, a przygotowane przez Piekarnię "MAJAMI" ze Szczytna. I nie było się czemu dziwić! Wypieki, jakie przygotowane zostały na "Święto chleba" przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Dlatego też, komisja konkursowa, bezapelacyjne uznała, iż wypiek w postaci ogromnego węża, jest niezwykłym i najbardziej oryginalnym wypiekiem. Stąd też laureata uhonorowano gromkimi brawami i pucharem. Ponadto, po raz pierwszy odbyła się prezentacja ceramiczna, która będąc jednocześnie formą warsztatową, zapraszała ręcznego wyrabiania glinianych naczyń.
Stałym punktem naszej imprezy, jest także licytacja chleba, którą rokrocznie prowadzi niestrudzony Pan Wiesław Nideraus. W tym roku środki pieniężne z licytacji w wysokości 940 zł. przeznaczone zostaną na remont podłogi w sali tanecznej, która pod wpływem wilgoci wynikającej z nieustających opadów deszczu, po prostu spuchła.

Kiedy słońce chyliło się ku zachodowi, na scenie pojawił się niezwykły gość. Ta tajemnicza postać, to fakir "RADAMES" w towarzystwie 4 pokaźnych rozmiarów pytonów. Nie da się ukryć, że w oczach wielu uczestników zauważyć można było strach, ale im dłużej węże gościły na naszej scenie, strach zamieniał się w wielkie zdumienie i chęć bezpośredniego kontaktu z wężami. Tak też się stało. Tu po zakończonym spektaklu fakir zapraszał chętnych do wspólnej fotki z jego przyjaciółmi. I dziwo, chętnych nie brakowało, a wręcz przeciwnie obawialiśmy się czy zbyt mocno nie przesunie nam się blok programowy, bo kolejka była tak długa.

Zakończeniem imprezy był oczywiście koncert gwiazdy i zabawa taneczna do późnych godzin nocnych. Tym razem mieliśmy okazje usłyszeć największe włoskie przeboje w wykonaniu ROBERTO ZUCARO.


Tekst: Jolanta Pietruczuk
Zdjęcia: Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie
Szlaki Turystyczne PDF

POZDROWIENIA


Warning: mysql_connect(): No such file or directory in /home/jedwabno/public_html/inne/pozdrowienia_zobacz.php on line 2
No such file or directory