jedwabno.com
  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6
  • #7


JAKA BĘDĘ - KOBIETA O WIELU TWARZACH

8 marzec 2007 r.Przyjęło się, że w dniu 8 marca mężczyźni wręczają kobietom kwiaty, czy upominki. Patrząc wstecz, w czasy PRL-u, kobiety w tym dniu obdarowywane były szablonowym upominkiem, jakim był goździk i rajstopy. W następnych latach, ulice w tym dniu, wyglądały jak kwieciste ogrody. Jednak te czasy już minęły. A szkoda! Dlatego też, w dniu 10 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, nasz Dom Kultury, zaprosił mieszkańców Gminy Jedwabno i innych ościennych gmin na imprezę pt. "JAKA BĘDĘ - KOBIETA O WIELU TWARZACH". Głównym punktem programu była wystawa rysunków satyryków z całego świata, np. z Iranu, Francji, Brazylii, Włoch, Chin, Argentyny, Turcji, Grecji, Azerbejdżanu, Bułgarii, Hiszpanii, Anglii, USA i oczywiście Polski (w obecnym roku 48 krajów).
Międzynarodowy Konkurs na Rysunek "JAKA BEDE...2007" ma już aktualnie dziewiętnastoletnią tradycję. Od 2004r. organizowany jest w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie. Jak wskazuje sama nazwa, to impreza międzynarodowa. Ponadto, to jedyny i najstarszy nie tylko w Polsce, ale i na świecie konkurs tego typu. Tematem przewodnim jest kobieta "modna i nowoczesna, radosna i zadumana, ona, matka i koleżanka z pracy, przyjaciel ale i sportowiec, lekarz i wczasowiczka". A zatem kobieta o wielu twarzach, "Kobieta! Wszyscy wiedzą, że bez niej nie da się żyć." - jak twierdzą artyści. Każdą edycję konkursu prowadzi Mirosław Krzyśków - członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatur. Rokrocznie, w kręgi uczestników, stają nowi rysownicy. W obecnym roku do konkursu przystąpiła także nasza lokalna malarka Pani Beata Jankowska, która w grudniu 2006r. zorganizowała na terenie GOK wernisaż swoich "anielskich" prac.
Podczas wystawy rysunków rozstrzygnięto konkurs w kategoriach:

* RYSUNEK
I miejsce - Bahram Nematipur (Iran)
II miejsce - Rićardas Zdanavićus (Litwa)
III miejsce - Huseyn Soylu (Turcja)
* SATYRA
I miejsce - Jurij Kosobukin (Ukraina)
II miejsce - Bernard Bouton (Francja)
III miejsce - Maja Tcholakova (Bułgaria
Ponadto wręczono dwie prestiżowe nagrody, tj.
* Nagroda im. Anny Dankowskiej - Stępień "Kobieta-Kobiecie" przypadła Pani Małgorzacie Gnyś z Polski.
* Nagroda im. Andrzeja Gasparowicza za najsprośniejszy rysunek dla Dariusza Wójcika z Polski.

Werdykt Międzynarodowego Konkursu na Rysunek "JAKA BEDE...2007" ustaliło jury w składzie: Tomasz Wołoszyn, Krzysztof Toboła, Dorota Chwałek, Andreas Malecki, Daniel Strzelczyk, Sławomir Łuczyński, Bretislav Kovarik, Anna Sokolska, Stanislav Aszmarin, Mirosław Krzyśków. Część artystyczną zapewnił szczycieński artysta Jarosław JAR Chojnacki, jeden z najwybitniejszych interpretatorów piosenki poetyckiej i literackiej w kraju. Jan Poprawa, wybitny krytyk muzyczny, na temat twórczości Jarosława Chojnackiego wypowiada się w następujący sposób: "To prawdziwy fenomen wokalny". Te słowa potwierdziły się w mgnieniu oka. Koncert, jaki mieliśmy okazję usłyszeć, poruszył nie tylko serca, ale i umysły.
Dodatkową atrakcją była degustacja kanapek, dietetycznych ciasteczek i niezwykle aromatycznej herbaty. Słodkie rarytasy przygotowała Pani Kinga Karalus- dietetyk ze Szczytna, a herbatę parzyła Pani Elżbieta Zyra - właścicielka herbaciarni "Róża Wiatrów" - również ze Szczytna. W nastrojowo przygotowanej "mimi-kawiarence" każdy z nas mógł oglądać światowe prace.Tekst: Jolanta Pietruczuk
Zdjęcia: Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie


Szlaki Turystyczne PDF

POZDROWIENIA


Warning: mysql_connect(): No such file or directory in /home/jedwabno/public_html/inne/pozdrowienia_zobacz.php on line 2
No such file or directory