jedwabno.com
  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6
  • #7


MAJÓWKA

2007Dnia 1 maja liczną grupą wyjechaliśmy na XI Przegląd Amatorskiego ruchu artystycznego KALWANARIA` 2007. Program jaki zaprezentowaliśmy zawierał w swoim repertuarze spektakl "Romeo i Julia" w wykonaniu koła teatralnego "KULTURKA" oraz 4 układy taneczne w wykonaniu grupy STEP-ART. Oczywiście otrzymaliśmy gromkie brawa i gorące podziękowania z rąk Burmistrza Pasymia. Ponadto, przywieźliśmy ze sobą 2 puchary, z których jeden ufundowany został przez Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich z Olsztyna.


3 maja zorganizowaliśmy imprezę w GOK Jedwabno, która poświęcona była obchodom rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Polonez w wykonaniu dziewczynek ze średniej grupy STEP-ART zaprosił do konkursu wiedzy historycznej, pt. "CZASY KRÓLA STASIA". Początkowo myśleliśmy o konkursie rodzinnym ...niestety dorośli nie zgłosili się do udziału. Oprawę merytoryczną przygotowała Pani Anna Bułas - nauczycielka ZS w Jedwabnie, a organizacją, przygotowaniem materiałów, scenografii i prowadzeniem imprezy zajęli się pracownicy GOK. Niezwykle ważna okazała się pomoc Pana Szczepana Worobieja właściciela firmy DEST oraz radnych Rady Gminy Jedwabno, którzy ufundowali wspaniałe nagrody w postaci pięknych i cennych książek, tj. Pan Tadeusz, 3-tomowy Poczet Królów Polskich, czy Henryk Sienkiewicz. Serdecznie dziękujemy!
Do konkursu zgłosiło się 12 młodych uczestników, którzy reprezentowali 4 drużyny:
HISTORYCY - Kacper Teske, Jakub Putra, Krzysztof Rumiński, POSŁOWIE - Katarzyna Skalska, Patrycja Miecznikowska, Jacek Teske, PONIATOWSCY - Patrycja Gutowska, Agata Nikadon, Robert Klóskowski, PATRIOCI" - Sylwia Pietruczuk, Aleksandra Kalinowska, Ewa Jankiewicz Pośród licznych konkurencji, tj. pytań z wiedzy, rozsypanki wyrazowej, krzyżówki, czy puzzli, najtrudniejsza okazała się przemowa, którą należało przygotować w domu. Zadanie polegało na przekonaniu szacownego jury, iż konstytucja powinna być uchwalona. Zawodnicy, przygotowując przemowy, czy scenki dramowe, wykazali się rzetelną wiedzą.
Ku naszemu zaskoczeniu, największą wiedzą wykazały się najmłodsze dziewczynki z grupy "Patrioci", zdobywając 31,5 punktów, a tym samym zajmując I miejsce.
II miejsce z 26 punktami zajęła drużyna "Posłowie", 24 punkty to III miejsce dla drużyny Poniatowskich i IV miejsce z 20 punktami przypadło "Historykom". Rzetelnej oceny dokonało jury w składzie: p. Czesława Hajduk, p. Szczepan Worobiej i p. Danuta Orzołek.
Konkurs, który organizowaliśmy po raz pierwszy pokazał, iż zdobywanie wiedzy może być nie tylko pożyteczne, ale nade wszystko przyjemne. Tuż po konkursie odbyły się prezentacje artystyczne w wykonaniu zespołu "GOSPEL" działającego przy LO w Szczytnie pod kierunkiem p. Sylwii Barnowskiej oraz zespołów MDKiS w Pasymiu.
W godzinach wieczornych odbył się wernisaż rzeźby ceramicznej Romana Kardasińskiego.
Artysta swoją przygodę z rzeźbą rozpoczął 16 lat temu, przebywając na emigracji w Belgii. Za materię podstawową obrał sobie ceramikę w połączeniu z kolorowym szkłem oraz metalicznym szkliwem w kolorze brązu. Twórczość Romana Kardasińskiego to rzeźby inspirowane przez piękno natury, ciało człowieka, a przede wszystkim ciało kobiece oraz akcenty muzyczne. Ważnym elementem dla artysty jest również ruch. Rzeźby artysty to transformacje tych trzech elementów w sposób nieskończony. Jeden z krytyków sztuki nazwał tę twórczość "poezją rzeźbiarską". Dlatego też każdy uczestnik wystawy zwrócił zapewne uwagę na oryginalność kompozycji, które, jak mówi sam artysta, "dają status nowego w sztuce".
Nadmienić wypada, że Roman Kardasiński ma w swoim dorobku artystycznym kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych - przede wszystkim na terenie Belgii i Francji. Prace artysty reprezentowane są w kolekcjach prywatnych w Polsce, Belgii, Francji, Anglii oraz Stanach Zjednoczonych. Wystawa otwarta była do dnia 12 maja 2007r. w godz. pracy GOK, tj. 11.00 - 21.00 od poniedziałku do soboty. Pośród odwiedzających wystawę, gościliśmy także grupę z Grecji, która była zachwycona twórczością Romana Kardasińskiego.


Dnia 5 maja kolejny raz zorganizowaliśmy wyjazd na pole namiotowe w Dłużku, gdzie realizowaliśmy program "NA SPORTOWO ZAWSZE ZDROWO". Mimo małej ilości uczestników przeprowadziliśmy konkurencje sportowo-rekreacyjne, tzn. turniej siatkówki, mini - zawody wędkarskie oraz zabawy integracyjne. Do turnieju siatkówki zgłosiło się 5 drużyn, i tak jak w roku ubiegłym zwycięzcami została drużyna z Lipnik. Sędziowaniem zajął się p. Arkadiusz Kopeć - nauczyciel ZS w Jedwabnie. Finaliści otrzymali puchary i dyplomy, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia. Do turnieju wędkarskiego zgłosiło się tylko 3 chętnych chłopców. Przewodniczący komisji p. Krzysztof Maciejczuk wręczył uczestnikom dyplomy i puchary zakupione przez GOK Jedwabno. I miejsce zajął Jakub Putra. Dodatkowe atrakcje, to zabawy integracyjne propagujące zdrowy styl życia, w których udział wzięły nie tylko dzieci, ale także młodzież i dorośli. Pośród licznych konkurencji uczestnicy drużyn o "zdrowych" nazwach: "banany", "truskawki", czy "pomidorki", aktywnie uprawiali aerobic, wykonywali plakat o zdrowym produkcie, jak też przygotowywali hasło reklamowe i scenkę dramową dotyczącą zdrowego stylu życia ... oczywiście bez nałogów. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez p. Darię Jaukubowską właścicielkę sklepu "Mirella" z Jedwabna. Serdecznie dziękujemy!
W między czasie można było także upiec kiełbaski na ognisku, którego bezpieczeństwa strzegli pracownicy Nadleśnictwa Jedwabno. Ponadto, można było zakupić książki i zabawki na stoiskach. Impreza zakończyła się wcześniej, z racji małej frekwencji, ale każdy kto w niej uczestniczył na pewno miło spędził czas.
Serdecznie dziękujemy także p. Stanisławowi Kozłowskiemu, który w ramach współpracy, dowiózł nas bezpiecznie do naszych domów.Tekst: Jolanta Pietruczuk
Zdjęcia: Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie


Szlaki Turystyczne PDF

POZDROWIENIA


Warning: mysql_connect(): No such file or directory in /home/jedwabno/public_html/inne/pozdrowienia_zobacz.php on line 2
No such file or directory