jedwabno.com
  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6
  • #7
Święto Chleba

19 sierpień 2006Kiedy łany zbóż pochylały się już ku ziemi rozpoczęliśmy przygotowania do kultywowanej na terenie Jedwabna imprezy "Święto Chleba". Impreza ta odbyła się 19 sierpnia na terenie dziedzińca przy GOK. Program jaki zaproponowaliśmy na tę okazję zapraszał do aktywnego uczestnictwa nie tylko społeczność lokalną, ale także turystów i firmy z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Przy dźwiękach dzwonów wileńskich i skrzypiec, na których grał zespół "NIEZAPOMINAJKI" z Nowej Wsi Ełckiej, witaliśmy przybyłych gości. Wielokrotnie nagradzana, młodzieżowa grupa cymbalistów, dała niecodzienny popis sztuki gry na instrumentach dla naszych mieszkańców, ale nie tylko.

Rewia mody "Od ziarenka do bochenka", jaką widzowie mieli okazję obejrzeć, była nawiązaniem do prac żniwnych. Przenikające po słomianym wybiegu postacie, wprawiały w zachwyt niejednego oglądającego. Spośród modeli, którzy prezentowali żniwne stroje zauważyć można było: Jacka Teske - strudzonego ciężka pracą w polu "siewcę", Natalkę i Karolinkę Pietruczuk w roli "młodego żytka", Ewę Jankiewicz i Olę Lubowiecką przedstawiających "spacer wśród złocistych łanów zbóż", Agnieszkę Mikulską, Basię Żebrowską, Sylwię Pietruczuk i Edytkę Kurzeja w roli "żeńców", Kasię Teske, Asię Jankowską i Bartusia Szemplińskiego prezentujących dorodnie zebrane zbiory - snopki oraz Basię Zenik jako "Pannę Żniwną"- przepiękną postać wieńczącą zakończenie prac żniwnych. Każda prezentująca się na wybiegu postać otrzymywała gromkie brawa. I nie było się czemu dziwić. Stroje, które przygotowała Pani Janina Janisiewicz, we współpracy z Agnieszką Mikulską i Basią Zenik, były nie tylko barwne, ale przede wszystkim pomysłowo wykonane.Pośród licznych stoisk, które zagościły na dziedzińcu, największa popularnością cieszyło się stoisko Pani Wójtowej, na którym to oprócz własnych wyrobów, np. chleba i smalcu skosztować można było koziego mleka. Ponadto, sam wystrój stoiska i ludowe stroje w które ubrane były Pani Henia i dziewczynki obsługujące stoisko, kusiły każdego przechodzącego. Nie mniejszą popularnością cieszył się także Pan Benedykt Bielski - właściciel jednej ze szczycieńskich piekarni. Jego stoisko, wypełnione po brzegi różnymi rodzajami pieczywa, skupiło w krótkim czasie tłumy smakoszy, ale i obserwatorów. Otóż Pan Benedykt, odpowiadając na nasze zaproszenie, ustalił rekord w kategorii na "NAJWIĘKSZE PIECZYWO". Ten niebagatelnych rozmiarów chleb, przypominający gigantyczną dżdżownicę, mierzył 3m 5cm. To niesamowite, a jednak prawdziwe. Drugi rekord w kategorii na "NAJBARDZIEJ ORYGINALNY WYPIEK" przypadł właścicielowi Piekarni "Staropolska" z Olsztyna. To chleb na którego wierzchu widniał starannie wykonany herb Jedwabna, o wadze 4, 7 kg. Kiedy wyłoniono rekordzistów, Pan Wiesław Nideraus przystąpił do licytacji chleba. Bochenki i bochny chleba, które niejednokrotnie dźwigał Pan Wiesław, przygotowane zostały przez Panią Henrykę Budną, Piekarnię z Jedwabna oraz wspomniane wcześniej: Piekarnia "Staropolska" z Olsztyna, Piekarnia Benedykta i Marka Bielskich ze Szczytna. Tu, kolejny raz można było zauważyć jak wielką popularnością cieszyły się wypieki Pani Wójtowej - oryginalne w swej formie.

Jak co roku, stoisko do degustacji, wystawił także Gminny Ośrodek Kultury. Na starannie przygotowanych stołach skosztować można było wypieki lokalnych piekarni, jabłka oraz różnego rodzaju smalce, tj. z rodzynkami, z morelami, z ananasem, ze śliwkami, czy wreszcie najbardziej tradycyjny smalec z cebulą i ze skwarkami, które przygotowała Pani Lucynka Zenik. Smakoszy wciąż przybywało, z czego byliśmy bardzo zadowoleni. Było naprawdę pysznie.

W oczekiwaniu na koncert Andrzeja Rybińskiego, kolejny raz dokonaliśmy wpisu do "Lokalnej Księgi Rekordów". Konkurencją, którą zainteresowała się tylko płeć męska, było "PRZENOSZENIE WORKA Z 50 - CIOMA KILOGRAMAMI MĄKI". Biorąc pod uwagę, iż konkurencja ta wymagała dobrego stanu zdrowia i równie dobrej sprawności fizycznej, w jej szranki stanęli nie tylko młodzieńcy, ale także osoby starsze. Rekordzistą, który pokonał wszystkich uczestników, został Pan Zbigniew Pietruczuk. Pokonał on trasę 9 metrów z 50 -cioma kilogramami mąki w czasie 4 sekund. Brawo! Godzina 2000 zgromadziła na placu bardzo liczną publiczność. Tak duże zainteresowanie wywołał oczywiście koncert zaproszonej gwiazdy - Andrzeja Rybińskiego. W związku z małą ilością sprzedanych biletów, na 1,5 godziny przed koncertem, odstąpiono od dalszego biletowania, podając w komunikacie, iż zwroty za zakupione wcześniej bilety będą dokonywane w poniedziałek od godz. 1100. Tak też uczyniliśmy. Niestety kilka osób, które zakupiły bilety, nie zgłosiły się do nas.

Razem z nastającą nocą, zaludniony plac, bawił się wesoło przy muzyce Pana Rybińskiego. Nie zabrakło tu wspólnych śpiewów, ani spontanicznych tańców. Andrzej Rybiński, który w dużej mierze, nieznany był dla młodszego pokolenia, wprowadził wspaniały nastrój. Jego piosenki przywoływać mogły wspomnienia z dawnych lat, a dobry kontakt piosenkarza z publicznością, pozwolił na przeżycie miłych chwil. Dyskoteka zakończyła imprezę. Z przyczyn od nas niezależnych nie mogła odbyć się zabawa taneczna, za co gorąco przepraszam.
Kolejny raz mam okazję podziękować strażakom z OSP Jedwabno i wszystkim osobom oraz firmom, które przyczyniły się do dobrej organizacji "Święta Chleba". W związku z tym słowa podziękowania kieruję do firm i instytucji, które kolejny wsparły nasze działania: - Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy "FALCO" Henryk Słowikowski; - Firma "DEST" Elżbieta Worobiej; - Ośrodek Wypoczynkowy "RUSAŁKA" Grażyna Tomczak; - USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE I OGÓLNOBUDOWLANE Eugeniusz Pietruczuk; - S.C. "KRAM" Bożena Wyrzykowska-Buk & Wiesław Nideraus; - Kursy językowe "ANGIELSKI METODĄ CALLANA" Monika Bryk; - PRZEWOZY PASAŻERSKIE Stanisław Kozłowski; - Ośrodek Wypoczynkowy "ZACISZE" Ryszard Koperski - A.S.O. "MATSERWIS" Andrzej Matuszewski; - Gospodarstwo Pomocnicze w Jedwabnie; - Gminna Spółdzielnia "SAMOPOMOC CHŁOPSKA" w Jedwabnie; - "MOTO-SERWIS" Zbigniew Sienkiewicz; - Restauracja "MAZURSKA" Maria Sienkiewicz - LODZIARNIA Janina Dobrzyńska; - Urząd Gminy w Jedwabnie; - Apteka w Jedwabnie; - Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Elżbieta Pałasz - Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Wawrzyniak" Anna Moskalik - Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Oczko" Teresa Krawczyk - "BOROWA KUŹNIA" Państwo Lachowscy - OSP Jedwabno Serdecznie dziękuję także Pani Danucie Orzołek, Pani Janinie Janisiewicz, Pani Barbarze Żebrowskiej oraz pracownikom GOK za poświęcenie wolnego na przygotowanie w/w imprezy.


Tekst: Jolanta Pietruczuk
Zdjęcia: Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie


Szlaki Turystyczne PDF

POZDROWIENIA


Warning: mysql_connect(): No such file or directory in /home/jedwabno/public_html/inne/pozdrowienia_zobacz.php on line 2
No such file or directory