jedwabno.com
  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6
  • #7


WIECZÓR SOBÓTKOWY W NARTACH

24 czerwiec 2007 r.Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie wraz z władzami gminy zaprosił mieszkańców oraz turystów wypoczywających w Nartach na nietypowy festyn pod hasłem „Sobótkowa magia” zorganizowany na powiatnie lata. Impreza odbywająca się na plaży nad jeziorem Świętajno w niedzielny wieczór 23 czerwca zgromadziła liczne grono uczestników. Trudno się dziwić - już sama sceneria zachęcała do udziału w pełnym magii i tajemniczości przypomnieniu dawnych obrzędów i wierzeń dotyczących najkrótszej nocy w roku. Na początku widzowie obejrzeli montaż słowno-muzyczny o zwyczajach świętojańskich przygotowany przez młodych członków koła teatralnego „Kulturka” działającego przy GOK w Jedwabnie oraz zespół taneczny STEP-ART. Tym razem wraz z młodzieżą wystąpiły również kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej Danuta Orzołek oraz instruktorki Barbara Zenik i Barbara Żebrowska. Montaż opowiadający o poszukiwaniu przez Janka skarbów ukrytych w lesie, zakończyła wyprawa dziewcząt grających w przedstawieniu łódką na jezioro i puszczanie wianków. Bardziej odważni kawalerowie obserwujący wszystko z brzegu, rzucili się nawet do wody, by je wyłowić.

Podczas imprezy nie mogło zabraknąć także konkursów z udziałem publiczności. Pierwszym zadaniem czekającym na uczestników zabawy było plecenie wianków z zebranych wcześniej ziół i kwiatów. Ochotników do wykonania świętojańskich ozdób nie brakowało i, co ciekawe, w ich gronie znaleźli się również panowie, którzy potem z wdziękiem zawodowych modelek prezentowali efekty swojej pracy. Noc świętojańska nie mogłaby się obyć także bez skakania przez ognisko. Śmiałkowie, którzy odważyli się wziąć udział w tej konkurencji, musieli najpierw przejść eliminacje, próbując swych sił w skoku przez drążek. W trakcie festynu było można też potańczyć i pośpiewać wspólnie z dyrektor GOK-u w Jedwabnie Jolantą Pietruczuk oraz upiec na ognisku kiełbaski, skosztować ciasta, wypić kawę lub herbatę. Atrakcją dla najmłodszych był minipokaz walk rycerskich przygotowany przez młodzież z Elbląga. Chłopcy próbowali nawet swych sił w pojedynkach na miecze, przymierzali też ciężki rynsztunek. Na główny punkt festynu trzeba było czekać do zmroku. Wtedy na plaży wystąpiła elbląska grupa Ignis Fatuus, prezentując teatr ognia. Młodzi artyści wykonali niezwykle efektowny, widowiskowy układ. Na zakończenie odbyły się indywidualne prezentacje w wodzie.

Plenerowe przedsięwzięcie zostało sfinansowane w głównej mierze przez Urząd Marszałkowski w ramach projektu „Aktywna wieś Warmii i Mazur”. Niedzielna impreza z pewnością nie doszłaby do skutku, gdyby nie mieszkańcy Nart, którzy sami przygotowali plażę, sprzątnęli ją i wykarczowali rosnące na niej krzaki i zarośla.
Tekst: Jolanta Pietruczuk
Zdjęcia: Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie


Szlaki Turystyczne PDF

POZDROWIENIA


Warning: mysql_connect(): No such file or directory in /home/jedwabno/public_html/inne/pozdrowienia_zobacz.php on line 2
No such file or directory