jedwabno.com
  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6
  • #7
ŚWIĘTO ZIEMNIAKA I KAPUSTY

21 październik 2006Dnia 21 października Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie gościł mieszkańców naszej gminy na kolejnej uroczystości. Zgodnie z wieloletnią tradycją obchodziliśmy tego dnia Święto Ziemniaka i Kapusty.
Te dwie znajome nam rośliny bulwiaste, stanowią podstawę naszej polskiej kuchni. Sam ziemniak zapisał się na trwałe w naszej historii. Po pierwsze ziemniak, jako osobliwość cesarskich ogrodów, podarowany przez króla Jana III Sobieskiego dla królowej Marysieńki, a po drugie, jako ratunek dla dużej części ludności podczas klęski głodowej.
Wartość ziemniaka jest zatem wielka, stąd też pomysł na iście ziemniaczane przedstawienie, które przygotowane zostało przez koło teatralne "KULTURKA", działające przy GOK od października tego roku. Młodzi ludzie, kreując różne postaci, wykazali się prawdziwym kunsztem teatralnym. Pierwszoplanową rolę, którą była czarownica, grała Paulina Gutowska, a jej teatralnymi kompanami byli: Patrycja Gutowska, Marta Trędowska, Dawid Rózycki, Wojtek Palmowski, Robert Klóskowski.
"Tajemnicze pole", bo taki właśnie tytuł nosiło przedstawienie, opowiadało o czarownicy pilnie strzegącej swego ziemniaczanego pola. Co pewien czas pojawiająca się grupka dzieci (zespół taneczny STEP-ART.- gr. I, II, III), pragnęła posiąść te skarby. Czarownica rozdając ziemniaki, wcale nie była z tego powodu zadowolona, ale wzruszona popisami tanecznymi dzieci dawała im na drogę po jednym ziemniaku. Jej wiara w "cudowność" ziemniaków podupadła, gdy zatańczyła finałowy układ z najstarszą grupą STEP-ART. Wówczas wypowiadając słowa: "NIE TEN MŁODY, KTO MŁODY, LECZ TEN, KOTO TAK CZUJE", doprowadziło ją do zrozumienia, iż pielęgnowane przez nią ziemniaki wcale nie miały cudownej mocy. Tylko wewnętrzne nastawienie do otaczającego ją świata i zaakceptowanie samej siebie dało jej poczucie bycia piękną i młodą. Będąc zadowolona ze swojej pozytywnej postawy zaprosiła widzów do wspólnej zabawy. Śmiechu było co nie miara, a bardzo licznie zgromadzona publiczność nagrodziła czarownicę i pozostałych aktorów lawiną głośnych braw.
W przedstawieniu wykorzystano 2 utwory instrumentalne naszej wieczornej gwiazdy "ESCALE DEDALE". Scenografię przygotowały: Panie Janina Janisiewicz i Agnieszka Mikulska. Pomysłowe i barwne stroje zaprojektowały i uszyły: Panie Regina Gromek i Agnieszka Mikulska. Uczestnicy przedstawienia otrzymali również słodki poczęstunek, który podarowany został przez Panią Martę Barańską i Pana Jerzego Pałasza. Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.Poi części artystycznej rozpoczęliśmy konkursy, które nawiązywały do naszych jesiennych zbiorów. Pierwszy z nich zapraszał na wykopki: widzowie odnajdywali umieszczone pod fotelami ziemniaki i liście kapusty. 5 pierwszych osób, które znalazły ziemniaki i szybko dobiegły do sceny, oraz osoba, która odnalazła kapustę, otrzymywały niezwykłe nagrody: kosz z warzywami i przepisem na wykonanie surówki oraz pęczki ziemniaków z przepisem na placki ziemniaczane. Kolejne konkursy to: obieranie ziemniaków na czas - tu fachową ręką wykazała się Pani Miecznikowska, a w rzucaniu ziemniaków do celu wygrała grupa dziewczynek.
Schodząc na degustację mieszkańcy mogli obejrzeć jesienną wystawę przygotowaną przez dzieci z koła plastycznego, pod kierunkiem Pani Janiny Janisiewicz.
Potrawy, które kosztowaliśmy, przygotowały Panie należące do Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Jedwabnie oraz Pani Henryka Budna i inne chętne osoby.
Zakończeniem święta był koncert francuskiej grupy kabaretowej "ESCALE DEDALE". Wokalistka zespołu - Michael - powitała naszych mieszkańców w języku polskim, mówiąc: "Dzień dobry! Polska to piękny kraj. Cieszy mnie to, że mogę tu być razem z Wami". Za tak niezwykłe powitanie, Michael otrzymała oczywiście wielkie brawa, bo język polski sprawiał jej niemałe problemy. Choć różnorodność języków jakimi posługiwali się artyści nie pozwoliła na rozumienie wszystkich treści, atmosfera na koncercie pozwoliła na chwilę refleksji i spokoju. Po zakończonym koncercie artyści udali się do Ośrodka Wypoczynkowego "RUSAŁKA", gdzie noclegi przygotowała dla nich Pani Grażyna Tomczak.
Tekst: Jolanta Pietruczuk
Zdjęcia: Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie


Szlaki Turystyczne PDF

POZDROWIENIA


Warning: mysql_connect(): No such file or directory in /home/jedwabno/public_html/inne/pozdrowienia_zobacz.php on line 2
No such file or directory