jedwabno.com
  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6
  • #7

MAJÓWKOWE WSPOMNIENIA...Majówka już za nami, ale wspomnienia ze wspólnie spędzonych dni zapewne pozostaną w pamięci mieszkańców gminy Jedwabno.
Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, iż przygotowania do wszelkich uroczystości wymagają przede wszystkim czasu. My, czasu mieliśmy niewiele, ale współpraca jaką GOK nawiązał z wieloma instytucjami i innymi podmiotami sprawiła, że zaplanowane wyjazdy i uroczystości mogły odbyć się zgodnie z planem.


1 maja, tuż przed godziną 17-tą, zebraliśmy się liczną grupą (33 uczestników przeglądu i ponad 30 mieszkańców Gminy Jedwabno) przed GOK, po czym w radosnym nastroju wyjechaliśmy do Pasymia na
X Przegląd Amatorskiego Ruchu Artystycznego "KALWANARIA'2006".


Program artystyczny, który przygotowaliśmy zawierał w swoim repertuarze:
- 8 układów tańca współczesnego zaprezentowanego przez zespół "AKME" (grupa starsza i młodsza);
- taniec - "kankan" w wykonaniu grupy przedszkolnej "SMURFY", którą miałam przyjemność prowadzić w obecnym roku szkolnym;
- piosenkę "Do nieba, do piekła", którą niezwykle energicznie zaśpiewała Natalka Kakowska - uczennica III klasy ZS w Jedwabnie;
- 6 piosenek o tematyce miłosnej w wykonaniu Marty Dobrzyńskiej i moim.

Atmosfera była wspaniała, a słowa uznania, które skierowała do nas Pani Mariola Szuszkiewicz - Dyrektor MOKiS w Pasymiu, były dla nas największym uznaniem. Żałujemy tylko, iż nie mogliśmy do końca zaprezentować swoich umiejętności artystycznych, na co niestety nie pozwoliły nam warunki pogodowe. Jednak atmosfera, jaka panowała w szalejącej wichurze podczas prezentacji ostatniego tańca "rock and rolla", przypominała niemalże scenę z filmu "Titanic" gdy statek tonął, a orkiestra nadal grała. Nasze tancerki wbrew bardzo niesprzyjającej pogodzie, tańczyły do końca. Brawo!!! Pełni niesamowitych wrażeń i z pucharem w ręku powróciliśmy do Jedwabna.

3-go maja uroczystości przygotowane były przez Gminny Ośrodek Kultury, Gminną Bibliotekę Publiczną i KS "Zryw" Jedwabno.

Pierwsza część Majówki, na którą złożyło się przedstawienie upamiętniające obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz poezja śpiewana "A najpiękniejsza jest miłość...", zgromadziła bardzo wielu mieszkańców naszej gminy. Aktorami byli przede wszystkim ludzie młodzi, ale nie tylko. Wielu z nich po raz pierwszy miało okazję zaprezentować swoje ukryte dotąd talenty. Myślę, że wspólnie spędzony czas stał się okazją do refleksji, na temat tego jacy jesteśmy, czego pragniemy, dokąd w życiu chcemy zajść, w szczególności młodzież. To przecież od nich - młodych Polaków, zależy, jaka będzie przyszłość.

Po części artystycznej, w jeszcze większym gronie, pojechaliśmy do malowniczego Dłużka na dalszą część majówki, gdzie pola namiotowego użyczył nam p. T. Bojarski. Tę przejażdżkę sponsorował nam p. Stanisław Kozłowski. Nasza dewiza brzmiała: "NA SPORTOWO - ZAWSZE ZDROWO". Tu oddaliśmy się głównie wyczynom sportowym, rekreacji i wypoczynkowi.
Pośród pięknych krajobrazów rozegrano turniej siatkówki, młodzieżowy turniej wędkarski oraz mini - turniej wędkarski dla najmłodszych mieszkańców Gminy Jedwabno.
Do turnieju siatkówki, którego sędziowania podjęli się p. Adam Kowalczyk i p. Arkadiusz Kopeć - nauczyciele ZS w Jedwabnie, zgłosiły się cztery drużyny: "1, 2, 3 START" Jedwabno, "ARIVEDERCI AMORE" Jedwabno, "KŁOS" Lipniki oraz najmłodsi uczestnicy "STWORY LEŚNE" Jedwabno.
Po długich sportowych zmaganiach zwyciężyła drużyna "KŁOS" Lipniki, a w nagrodę otrzymała piłkę siatkową ufundowaną przez Sklep "Mirella" w Jedwabnie.
Turnieje wędkarskie, w odróżnieniu od siatkówki, wymagały przede wszystkim skupienia uwagi i wyciszenia. Najmłodsi mieszkańcy naszej gminy, wyławiali styropianowe rybki z miski wypełnionej wodą. W konkurencji tej oceniano spryt, precyzję i szybkość wyławiania rybek. Do udziału w mini- turnieju wędkarskim zgłosiło się 18 dzieci, w wieku od 4 do 12 lat. Pierwsze miejsce zdobyła Sylwia Pietruczuk, która złowiła aż 9 rybek w określonym przez komisję czasie. Drugie miejsce zajął Krzyś Skwiot, a trzecie Kasia Teske. Oczywiście, każdy uczestnik otrzymał nagrody, które ufundowane zostały przez miejscowe sklepy.
Ostatnia konkurencja, do której zgłosiło się 8 zawodników, angażowała głównie młodzież. Po półtoragodzinnym łowieniu członkowie Sekcji Wędkarskiej "OKOŃ" w Jedwabnie zważyli ryby i ogłosili wyniki. Najwięcej, bo 2,360 kg. ryb, złowił Maciej Jaguszewski, zdobywając tym samym pierwsze miejsce. Drugi wynik, nieco mniejszy, osiągnął Karol Żerański - 2,270 kg, a trzecie Wojciech Kazimierczyk - 1,590 kg. Pozostałe rezultaty były również dobre, a nadmienić wypada, że jeden z uczestników - Bartek Sochacki, po raz pierwszy łowił ryby. Każdy "wędkarz - amator" otrzymał dyplom i symboliczną, ale iście wędkarską nagrodę. Gratulujemy!
Wolne chwile od rozgrywek spędziliśmy przy ognisku na pieczeniu kiełbasek i wesołych rozmowach. Opał i bezpieczeństwo w jego obrębie zapewniło nam Nadleśnictwo Jedwabno, a artykuły wędliniarskie przekazały: Firma Handlowa - Grzegorz Maciaszek oraz F.P-H-U - Alicja Bojarska. Razem z chylącym się ku zachodowi słońcem powróciliśmy do swoich domostw. Sądzę, że warto było porzucić na chwilę codzienność i poddać się urokowi naszej małej, ale jakże wspaniałej Ojczyzny.Zakończeniem imprez majówkowych był wyjazd 6 maja Zespołu Pieśni i Tańca Jedwabno do Zielonogradska (obwód kaliningradzki) na Festiwal Fajerwerków, w którym to organizowany był Dzień Kultury Polskiej.
Zaproszenie, które otrzymaliśmy, było dla nas wielkim zaszczytem i wyróżnieniem. Dlatego cieszy nas fakt, że zespół, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie, a prowadzony w dalszym ciągu przez ówczesną Dyrektor - Panią Annę Sarnowską, reprezentował Polskę na tak prestiżowej uroczystości, poza granicami naszego kraju.


Tekst:Jolanta Pietruczuk

Zdjęcia:
Jolanta Pietruczuk
Piotr Teske
Barbara Zenik
Rafał Kowalczyk


Szlaki Turystyczne PDF

POZDROWIENIA


Warning: mysql_connect(): No such file or directory in /home/jedwabno/public_html/inne/pozdrowienia_zobacz.php on line 2
No such file or directory