jedwabno.com
  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6
  • #7
MAŁSZEWO

Wieś turystyczna położona przy zachodnim brzegu jeziora "Małszewskiego", ok. 2 km na północny wschód od Burdąga.

We wsi znajdują się:
1. Yacht Klub, Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy - 30 miejsc
2. Lokal gastronomiczny
3. Sklep spożywczo-przemysłowy
4. Cmentarz ewangelicki - zamknięty.
Występuje zabudowa letniskowa. świadczone są usługi - wynajem pokoi.



HISTORIA MAŁSZEWA

Małszewo zostało założone 19 stycznia 1383 r. Wtedy to komtur ostródzki Kuno von Libenstein nadał braciom Jakobowi i Jonasowi 50 łanów przy jeziorze Małszewskim "na założenie wsi". Mieszkańcy otrzymali jednocześnie zwolnienie od podatku na okres 7 lat. Po upływie tego czasu musieli od każdego łana oddawać jako czynsz pół grzywny, szelf żyta, szelf pszenicy i 2 kury. Jako uposażenie urzędu sołtysa wyznaczono 5 łanów ziemi. Mieszkańcy wsi otrzymali prawo wolnego połowu ryb za pomocą małego sprzętu w jeziorze Małszewskim.
Nazwa wsi pochodzi od staropruskiej nazwy jeziora - Malsobe. Małszewo powstało w pobliżu góry, na której wcześniej istniało grodzisko Prusów. Znajduje się ona przy drodze z Małszewa do Dłużka. Góra ta w języku niemieckim nazywana była Schlossberg (Zamkowa Góra). Jej polskie nazwy to Duża Góra i Zaklęta Góra.
W 1511 r. wójt nidzicki Jobst Truchses sprzedał Stanisławowi Spierszkowskiemu karczmę w Małszewie wraz z 1 łanem ziemi na prawie chełmińskim. Spierszkowskiemu pozwolono ważyć tyle piwa, ile jego karczma będzie potrzebowała. Mógł on też sprowadzać piwo z Nidzicy i Pasymia. Zabroniono mu jednak sprzedaży piwa białego z Janowa oraz piwa mazowieckiego.
Spis urzędowy z 1625 r. podaje, że w Małszewie mieszkało 21 gospodarzy. W 1643 r. książę Fryderyk Wilhelm nadał Mathesowi prawo prowadzenia karczmy oraz 2 łany ziemi. Małszewo ucierpiało podczas najazdu tatarsko - polskiego na Prusy Książęce w 1656 r. Zginęło wówczas wielu mieszkańców. Spis urzędowy z 1661 r. podaje, że w skutek najazdu do 14 zmniejszyła się liczba gospodarzy. Epidemia dżumy z 1709 r. dotarła także do Małszewa. W pobliżu wsi powstał cmentarz zadżumionych. Dżumę potwierdzają również spis parafialny z lat 1684/1685 i spis katastralny z 1717 r.
W roku 1713 została założona szkoła w Małszewie.
W 1782 r. wieś liczyła 46 chałup. Liczba mieszkańców wynosiła 219. W 1838 r. w Małszewie mieszkało 29 gospodarzy.

Zdjęcia: Iza Zapadka


Szlaki Turystyczne PDF





POZDROWIENIA


Warning: mysql_connect(): No such file or directory in /home/jedwabno/public_html/inne/pozdrowienia_zobacz.php on line 2
No such file or directory