jedwabno.com
  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6
  • #7
REKOWNICA


Wieś turystyczna położona przy drodze Jedwabno - Wielbark, ok. 10 km. od Jedwabna.

Przez wieś przepływa rzeka "Omulew".
W odległości ok. 1km od wsi jest położone jezioro "Głęboczek" o powierzchni 25,1 ha. Nad jeziorem znajduje się pole biwakowe - ok. 200 miejsc.

W miejscowości mamy:
a) Sklep spożywczo - przemysłowy,
b) Cmentarz - zamknięty.
Występuje zabudowa letniskowa.


HISTORIA REKOWNICY
Rekownica powstała nad rzeką o tej samej nazwie. Nazwa wsi pochodzi od tejże rzeczki i pobliskiego jeziora. Dokument założycielski dla Rekownicy wystawił 5 października 1710 r. nadleśniczy Rudolf Wilhelm von Lüderitz. Został on potwierdzony 12 marca 1710 r. Wieś otrzymała wtedy 16 łanów i 8 mórg chełmińskich ziemi. Założycielem Rekownicy był rybak o nazwisku Eugen Groß. Tajemniczy pozostaje inny zapis z 1710 r. Otórz trakarz (Brettschneider) Jan Sokolowiß otrzymał wtedy 8 łanów leśnych o nazwie Backolla. Sokolowißa zwolniono od płacenia czynszu na okres 7 lat. Las Backolla leżał najprawdopodobniej nad nieistniejącym dzisiaj jeziorem Bakola. O ile jezioroRekowe rozciąga się po jednej stronie piaszczystej drogi wiodącej z Pidunia do Rekownicy, o tyle jezioro Bakola leżałopo drugiej stronie tejże drogi, mniej więcej w połowie odległości od Rekownicy do Omulwi. Także to jezioro miało połączenie z rzeką Rekownicą. Po wyschnięciu jeziora jego teren zmeliorowano i powstały tutaj Łąki Bakola.
Spis urzędowy z 1780 r. wymienia w Rekownicy 12 chłopów chełmińskich. W 1782 r. wieś liczyła 26 chałup. W 1817 r. we wsi mieszkało 158 osób. Spis urzędowy z 1825 r. wylicza we wsi 24 chłopów szkatułowych. W 1858 r. Rekownica posiadała 24 domy i obejmowała 81,5 łana. W 1865 r. pewien nauczyciel Z Królewca opisał w relacji z podróży po Mazurach, opublikowanej w królewieckiej gazecie "Königsberger-Hartungsche Zeitung", karczmarza z Rekownicy: "Był to zamożny, rozgarnięty chłop, dobrze znający Królewiec, dokąd jeździł6-8 razy w roku, by pomóc w zaprowiantowaniu miasta w miarę swoich sił, za pomocą swoich gryczanych fabrykatów [...]. Widzieliśmy właśnie wielkie pola gryczane w tej okolicy i to zapowiadające duże dochody".


Szlaki Turystyczne PDF





POZDROWIENIA


Warning: mysql_connect(): No such file or directory in /home/jedwabno/public_html/inne/pozdrowienia_zobacz.php on line 2
No such file or directory